Menopauza to jeden z fizjologicznych etapów życia każdej kobiety. To czas, w którym wygasają możliwości rozrodcze, a organizm przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Jest to nowy etap, który może wnieść w życie wiele świeżych planów, na które do tej pory nie miałyśmy czasu.

Czym jest menopauza?

Według Światowej Organizacji Zdrowia klimakterium to naturalny etap życia każdej kobiety, w trakcie którego dochodzi do ustania miesiączkowania, w wyniku całkowitego zahamowania aktywności jajników. Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny znajdziemy informację o tym, że menopauza występuje między 48. a 52. rokiem życia, a w czasie przekwitania w gospodarce hormonalnej organizmu kobiety zachodzą liczne zmiany (co niejednokrotnie prowadzi do różnego rodzaju przykrych dolegliwości). Warto mieć świadomość tego, co może dziać się w organizmie w okresie okołomenopauzalnym, aby móc w miarę możliwości przygotować się na ten czas i skupić na łagodzeniu objawów menopauzy.

Objawy menopauzy

Dolegliwości okresu menopauzy podzielić można na wczesne i późne. Te pierwsze zapowiadają wystąpienie klimakterium, drugie zaś świadczą o tym, że wstąpiłyśmy w czas menopauzy.

Zaburzenia cyklu miesiączkowego

Pierwsze objawy tego stanu (zwiastujące menopauzę) bywają często niecharakterystyczne i rzadko kojarzone z tym etapem w życiu kobiety. Najczęściej widoczne są zaburzenia miesiączkowania, czyli wydłużanie się bądź skracanie cykli menstruacyjnych, a także różnice w obfitości krwawień. Dodatkowo obserwowane są plamienia pomiędzy cyklami (krwawienia acykliczne) oraz nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego. Opisane zmiany są efektem wzrostu stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) oraz spadku poziomu estrogenów i progesteronu.

Zaburzona termoregulacja w klimakterium

Drugim, równie często opisywanym objawem wskazującym na menopauzę, są uderzenia gorąca. Za zjawisko to odpowiada spadek stężenia estrogenów, który zakłóca pracę podwzgórza. Organizm dostaje sygnał, że ciało jest przegrzane – tętno podwyższa się, dochodzi do rozszerzania naczyń krwionośnych, oblewa nas zimny pot. Następnie dochodzi do gwałtownego ochłodzenia ciała. Zazwyczaj opisane zjawisko dotyczy naszej głowy i szyi, w związku z czym, jako niemożliwe do ukrycia, wywołuje dodatkowo dyskomfort psychiczny. Nie można przewidzieć wystąpienia fal ciepła, a tym samym jakkolwiek się na nie przygotować. Mogą one mieć różną intensywność i częstotliwość – od 30 sekund nawet do pół godziny kilkanaście razy dziennie. Jest to niestety bardzo frustrujące. Z termoregulacją i opisanym mechanizmem mają związek też nocne, zlewne poty. Bywają uciążliwe do tego stopnia, że niejednokrotnie kobieta zmuszona jest zmieniać ubranie w ciągu nocy. Można choć częściowo zniwelować ten dyskomfort, zapobiegawczo stosując wkładki przeciwpotowe MY DRY, wykonane z naturalnych surowców i przebadane dermatologicznie.

Jak menopauza zmienia nasze ciało?

Menopauza nie pozostaje obojętna dla naszego wyglądu. Skóra traci jędrność na skutek zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny, a włosy stają się matowe i częściej wypadają. Spadek poziomu estrogenów ma też wpływ na przyrost masy ciała w obrębie ud, brzucha i pośladków. Dodatkowo kobiety w okresie menopauzy charakteryzuje wolniejsza przemiana materii, dlatego zwiększa się ich tendencja do tycia. Zjawisko to dotyczy nawet 60% dojrzałych kobiet. Nie musisz więc obwiniać się za wszystkie nadprogramowe kilogramy. Niektóre z nich otrzymałaś w prezencie od twojej nowej znajomej – menopauzy 🙂 Aby uporać się z nadwagą należy zadbać o odpowiednią dietę i porcję ruchu. Najlepiej jednak prowadzić zdrowy tryb życia jeszcze przed wejściem w okres menopauzy.

Jakie choroby mogą towarzyszyć menopauzie?

Obniżony poziom hormonów płciowych wpływa na wzrost ryzyka rozwoju licznych chorób. Na skutek niedoboru estrogenów dochodzi do utraty masy kostnej, co może skutkować rozwinięciem się osteoporozy. Objawami przepowiadającymi to groźne zjawisko mogą być bóle mięśniowe i kostne – uskarża się na nie wiele kobiet. Osteoporoza dotyka co trzeciej kobiety po menopauzie.

Podczas klimakterium zwiększa się ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawał lub udar. Sprzyja temu zmieniająca się gospodarka lipidowa. Wzrasta poziom tzw. złego cholesterolu (LDL), a zmniejsza się poziom dobrego (HDL). Złogi cholesterolu odkładając się w tętnicach wieńcowych tworzą płytkę miażdżycową. Może to spowodować powstanie zakrzepu krwi, który doprowadzić może do zawału serca lub udaru mózgu.

W okresie menopauzy wzrasta również ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób metabolicznych. Należy regularnie wykonywać badania okresowe, aby odpowiednio wcześnie zareagować na pojawiające się zmiany. To też kolejny argument przemawiający za przejściem na zdrową dietę – Twoje ciało będzie Ci wdzięczne!

Bezsenność i depresja

Inną, równie powszechną dolegliwością spotykaną w czasie przekwitania, jest bezsenność. Z jednej strony, kłopoty ze snem są efektem problemów z termoregulacją i uderzeniami gorąca, z drugiej natomiast, zmieniająca się gospodarka hormonalna organizmu wywołuje rozdrażnienie, spadek nastroju i płaczliwość. Wiele pań skarży się też na obniżoną koncentrację, kłopoty z pamięcią i kołatania serca. Opisana labilność emocjonalna w połączeniu z trudnościami w radzeniu sobie ze stresem, mogą prowadzić do rozwinięcia się depresji i innych schorzeń o podłożu psychicznym. Szacuje się, że problem ten obserwowany jest u ponad połowy pań w wieku dojrzałym! Według statystyk, problem depresji u kobiet w okresie okołomenopauzalnym jest spotykany nawet 5 razy częściej, w porównaniu do analogicznej grupy kobiet przed lub po klimakterium.

Niezmiernie ważne jest, aby kobieta w okresie menopauzy wiedziała, co się z nią dzieje. Nie bez znaczenia jest wsparcie otoczenia i ewentualna pomoc specjalistyczna. Ten nieuchronny w życiu każdej kobiety czas nie jest wyrokiem, lecz etapem, który pojawi się i… minie. Ma on swoje dobre strony, które warto dostrzec. Właśnie wtedy zazwyczaj mamy więcej czasu dla siebie – na spełnianie marzeń, rozwijanie pasji i hobby. Dzieci stają się dorosłe, nie potrzebują już opieki i uwagi. To czas, który jest tylko dla nas, dlatego warto poświęcać go jak najwięcej na swoje potrzeby i przyjemności.

Jak przygotować się na menopauzę?

Przekwitaniu nie można zapobiec, ale możemy przygotować się na jego nadejście i starać się złagodzić towarzyszące mu objawy. Niezwykle istotna jest dbałość o zdrowie i aktywność fizyczną. Odpowiednia dawka ruchu ma nieoceniony wpływ zarówno nasze ciało, jak i na psychikę. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz dobrze zbilansowana, zdrowa dieta, pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Zadbaj o siebie, zatroszcz się o swoje ciało i pozwól na chwilę słabości z kubkiem słodkiego kakao. Wybierz się na babski wyjazd do SPA, zapisz się na zajęcia jogi, czytaj książki, korzystaj z uroków życia. Do tej pory większość z nas zajmowała się domem, pracą, dziećmi i wieloma innymi obowiązkami. Menopauza mówi „stop!” – od dzisiaj to Ty tu jesteś najważniejsza!

 

Źródło zdjęcia: Obraz Juanma_Martin z Pixabay

Contact Us