Higiena i pielęgnacja pach to podstawowe elementy codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Ich celem jest zapobieganie powstawaniu krępującego, przykrego zapachu, a także niwelowanie nadpotliwości tych stref. Wiele osób bezrefleksyjnie sięga po kosmetyki dostępne w drogeriach i aptekach, nie czytając składu produktów, które nanoszą na delikatną skórę pach. Czy jednak powszechnie stosowane kosmetyki przeciw poceniu są bezpieczne dla naszego zdrowia? Dlaczego osoby dbające o swoje zdrowie nie kierują się ceną przy wyborze antyperspirantu?

Na rynku znajdziemy produkty o wielu zapachach i formach – sztyfty, kulki, kremy i spraye. Konsystencja jest kwestią preferencji użytkownika, natomiast gdy mówimy o składzie, warto brać pod uwagę bezpieczeństwo. Niestety w sklepowych antyperspirantach znaleźć możemy niemal całą tablicę Mendelejewa, a to z pewnością nie służy naszemu zdrowiu.

Czy domowy antyperspirant jest odpowiedni dla każdego?

 

Oczywiście, że tak. Każdy może stosować antyperspirant domowej roboty – nie tylko zwolennicy naturalnych, ekologicznych kosmetyków. Szczególnie wskazane są dla osób o wrażliwej skórze, borykających się z problemem uczuleń po goleniu bądź depilacji tych stref ciała. Odpowiedni naturalny kosmetyk z pewnością pomoże złagodzić uciążliwe objawy.

Dlaczego sklepowe antyperspiranty mogą być groźne?

 

Działanie antyperspirantów polega na fizycznym blokowaniu ujścia gruczołów potowych poprzez wytworzenie korka. Do tego celu stosowane są różne chemiczne substancje, w tym związki aluminium. W składzie znaleźć je możemy pod nazwą: chlorowodorek, chlorek czy siarczan glinu. Substancje te wielokrotnie podejrzewane były o właściwości rakotwórcze, jednak nie zostało to ostatecznie udowodnione. Szczególnie rozpatrywano to w kontekście nowotworów piersi. Przeciwnicy antyperspirantów twierdzą, że zawarte w nich szkodliwe składniki przenikają przez skórę oraz wchodzą w reakcję z DNA, wywołując zmiany nowotworowe poprzez indukowanie mutacji.

Jakich składników użyć do zrobienia domowego antyperspirantu?

Mamy szeroką gamę różnych ziół, roślin oraz substancji, które znaleźć można nawet w domowej kuchni. Oczywiście możemy wybrać się do sklepu zielarskiego, gdzie również znajdziemy wiele różnych interesujących nas opcji zapachowych. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest użycie olejków eterycznych o ulubionych zapachach.

Aby utrzymać działanie bakteriobójcze, bakteriostatyczne oraz oczyszczające skórę należy użyć sody oczyszczonej, wody utlenionej lub ałunu. Tę pierwszą z wymienionych posiada w swojej kuchni każda Pani Domu, z kolei druga obecna jest w większości domowych apteczek. Jako substancję nawilżającą i regenerującą skórę poleca się olej kokosowy, który można dostać w wielu sklepach spożywczych.

Domowy antyperspirant, podobnie jak ten drogeryjny, może występować w postaci kremu, kulki lub sprayu.

Przykładowe przepisy na skuteczny i bezpieczny domowy antyperspirant

Przepis I

 

Składniki:

– 2 łyżki wody utlenionej

– 7 płaskich łyżeczek sody oczyszczonej

– 3 łyżki oleju kokosowego

– wybrany olejek eteryczny

Przygotowanie:

Olej kokosowy rozpuszczamy w rondelku, następnie dodajemy sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Tak przygotowaną zawiesinę mieszamy do rozpuszczenia składników i dodajemy olejek eteryczny według uznania. Jeśli lubisz intensywnie pachnące i rześkie zapachy, dodaj większą ilość kropli olejku. Nie wybieraj jednak słodkich zapachów, a raczej cytrusowe.

Tak przygotowany domowy antyperspirant przełóż do zamykanego słoiczka i przechowuj w łazience. Sposób aplikacji jest bardzo prosty, wystarczy wziąć niewielką ilość na dłoń i nanieść w okolicach pach. Dezodorant szybko wysycha i nie brudzi ubrań, jednocześnie zachowując swoje działanie. Może być używany nawet do dwóch miesięcy od dnia zrobienia. Nie nadaje się jednak do aplikowania na skórę bezpośrednio po goleniu lub depilacji z powodu zawartości wody utlenionej, która może podrażniać i powodować pieczenie.

Przepis II

 

Składniki:

– 3 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

– 3 czubate łyżki sody oczyszczonej

– wybrany olejek eteryczny

Przygotowanie:

Składniki o konsystencji sypkiej należy w pierwszej kolejności wymieszać w miseczce. Następnie dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego w zależności od preferencji. Tak przygotowany antyperspirant o konsystencji pudru przesypać do zamykanego słoiczka. Sposób jego aplikacji jest niezmiernie prosty. Antyperspirant ten jest jednak mniej skuteczny od produktu z poprzedniego przepisu (szybciej się ściera z powierzchni skóry).

Przepis III

 

Składniki:

– 2 płaskie łyżeczki masła kakaowego

– 1 łyżka masła shea

– 1 łyżka oliwy z oliwek

– 1 łyżka wosku pszczelego

– 1 łyżka sody oczyszczonej

– 3 łyżki mąki ziemniaczanej

– 1 kapsułka witaminy E

– wybrany olejek eteryczny

Przygotowanie:

Masło kakaowe i shea, oliwę oraz wosk pszczeli rozgrzać w rondelku. Następnie dodać sodę oczyszczoną i mąkę ziemniaczaną. Wszystkie składniki starannie wymieszać tak, by uzyskać jednolitą masę, następnie dodać olejek eteryczny według uznania i kapsułkę witaminy E. Tak przygotowany antyperspirant należy przełożyć do słoiczka i przechowywać w lodówce. Niewątpliwą zaletą tego kosmetyku jest wartość odżywcza, którą gwarantuje dodana witamina oraz aromatycznie pachnące masła. Wadą jednak jest to, że trzeba go koniecznie przechowywać w lodówce.

Własnoręcznie robiony antyperspirant daje możliwość tworzenia różnych kompozycji zapachowych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Domowy antyperspirant jest dużo tańszy od drogeryjnych kosmetyków i z pewnością korzystniejszy dla skóry i zdrowia.

Contact Us