Lato to czas, gdy słupki rtęci szybują bardzo wysoko, żar leje się z nieba, a dodatkowo przez bezwietrzną pogodę „powietrze stoi w miejscu”. Niektórzy z nas czują się wtedy bardzo dobrze i ich aktywność w ciągu dnia nie maleje. Są wśród nas też osoby, które wysokich temperatur nie tolerują. Ich samopoczucie podczas wysokich temperatur jest złe, są zmęczeni, rozdrażnieni i nie mogą normalnie funkcjonować. Jak pomóc sobie przetrwać niesprzyjające, wysokie temperatury? Mamy dla Was mały poradnik na upalny dzień.
Jak się ochłodzić w upalny dzień? – regularne nawadnianie
Nie odkryjemy tutaj Ameryki podkreślając, że kluczem do dobrego samopoczucia w trakcie upalnego lata jest regularne picie wody. Wiedzą to nawet dzieci. Należy jednak pamiętać, by pić wodę często, małymi łykami, wiele razy w ciągu doby, aby nie dopuszczać do silnego uczucia pragnienia. Zarówno silne pragnienie, jak i suchość w ustach oraz osłabienie i nadmierna męczliwość są już objawami odwodnienia. Niektórzy z nas nie znoszą neutralnego smaku wody, a wypijanie nawet 2 litrów wody dziennie sprawia im trudność. Warto więc zadbać o to, aby smak ten nieznacznie przełamać dodatkiem ziół, takich jak mięta, szałwia czy melisa, cytrusów, jak orzeźwiająca limonka, grejpfrut lub pomarańcza. W wymyślaniu ziołowych i owocowych dodatków ogranicza nas tylko wyobraźnia. Unikajmy jednak dodatku słodzonych soków czy syropów zawierających duże ilości cukru, ponieważ nie gaszą one pragnienia.
Jak się ochłodzić w upalny dzień? – chłodne kąpiele
W czasie letnich upałów organizm fizjologicznie stara się obniżyć temperaturę poprzez pocenie. Nie czujemy się jednak komfortowo, kiedy nasza skóra się świeci, w okolicach skroni pojawiają się krople potu, a nasze ubrania w okolicach pach, pleców czy dekoltu noszą mokre, nieestetyczne plamy potu. Na pewno poczujemy się zdecydowanie lepiej, kiedy w ciągu dnia weźmiemy chłodną kąpiel. Nie jest wskazane, aby kąpać się w lodowatej wodzie, ponieważ możemy wywołać objawy szoku cieplnego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest chłodny, orzeźwiający prysznic. Po wyjściu z kąpieli delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem. Nie pocierajmy nim zbyt mocno, by nie wywołać podrażnień. Pamiętajmy też o zmianie ubrań na suche i świeże, a także założeniu czystych wkładek przeciwpotowych pod pachy MY DRY.
Jak się szybko ochłodzić?
Kiedy nie mamy możliwości skorzystania z prysznica, zadbajmy o to, by mieć ze sobą chusteczki higieniczne. Dodatkowo, w wielu aptekach i drogeriach dostępne są „mgiełki do twarzy”, które przynoszą ulgę osobom źle znoszącym upały. Ich delikatny zapach dodatkowo niweluje przykry zapach potu. Ponadto, warto też zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w dyskretny antyperspirant, który ograniczy wydzielanie potu.
Jak się ochłodzić w upalny dzień? – ubranie na lato
Nie bez znaczenia jest również to, co mamy na sobie. Wiadomo, że w upalne dni nosimy lekką, przewiewną odzież. Istotny jest także skład materiałowy naszych ubrań – powinien być jak najbardziej neutralny. Bluzka lub koszula z lnu, jedwabiu, bawełny lub satyny sprawdzi się najlepiej. Włókna syntetyczne, w przeciwieństwie do naturalnych, zatrzymują ciepło. Naturalne natomiast wchłaniają pot i poprzez parowanie odprowadzają go na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest też krój i rozmiar ubrania. Zdecydowanie dopasowane i przyciasne elementy garderoby, nie dość, że krępują ruchy, to utrudniają krążenie krwi, czego efektem mogą być obrzęki. Wybierzmy więc ich luźniejsze odpowiedniki.
Gdy wychodzimy na słońce, nie zapominajmy też o nakryciu głowy. Jest ono bardzo ważne, ponieważ zapobiega udarowi cieplnemu, niebezpiecznemu dla życia i zdrowia.
Co jeść, kiedy doskwiera nam upał?
W czasie upałów jemy zdecydowanie mniej. Przez wysokie temperatury nie odczuwamy głodu w ciągu dnia, natomiast nadrabiamy wieczorem, gdy robi się chłodniej. Aby jednak nie wkręcić się w spiralę nocnego podjadania, warto jeść częste, lekkie posiłki. Wybierajmy produkty lekkostrawne, łatwo przyswajalne, z dużą ilością warzyw i owoców pod każdą postacią. Są one bogate w witaminy, makro- i mikroelementy oraz, co bardzo ważne, mają w swoim składzie dużą część wody. W porze obiadowej warto jeść zupy, w szczególności zimne chłodniki. Są one zdrowe i przynoszą ulgę w upalne dni.
Choć w ciepłym, wakacyjnym okresie zdecydowanie częściej mamy ochotę, by ochłodzić się zimnym drinkiem lub lampką wina, nie jest to dobry pomysł. Alkohol odwadnia bowiem organizm. W trakcie upalnego lata lepiej zrezygnować z procentowych trunków lub pić je okazjonalnie, w niewielkich ilościach.
Jak ochłodzić się w upalny dzień w mieszkaniu?
Jeżeli w okolicy Twojego domu nie ma zadrzewionego parku, zrezygnuj ze spacerów podczas upałów. Bezpieczniejszą opcją jest wyposażenie się w wiatrak lub klimatyzator i pozostanie w domu. Ciemne zasłony lub rolety wewnętrzne, choć ograniczą porcję światła wpadającego do pokoju, gromadzą ciepło działając niczym kaloryfery. Aby nie wpuścić do mieszkania wysokich temperatur, dobrze jest więc zasłonić okna roletami zewnętrznymi lub okleić szyby folią termiczną. Na spacer najlepiej jest się udać po zachodzie słońca, gdy temperatury są niższe, a aura… prawdziwie romantyczna 🙂