Wybierz idealny strój na tę specjalną okazję.
I znowu jest maj! A to znaczy, że zaczyna się sezon komunijny 2022. Sale restauracyjne zarezerwowane, zaproszenia rozesłane, pozostaje tylko czekać na ten radosny dzień. Jeśli dostałeś już swoje zaproszenie, to bardzo możliwe, że pytanie „Jak się ubrać na komunię?” nie daje Ci spokoju.
Nic się nie martw! Mamy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać strój na tę wyjątkową okazję.
Jak się ubrać na komunię? Wskazówki dla rodziców chrzestnych
Jesteś rodzicem chrzestnym? W takim razie jesteś jednym z najważniejszych gości zaproszonych na pierwszą komunię. A Twoja obecność na mszy świętej wymaga odpowiedniego stroju. O czym powinieneś pamiętać?
- Postaw na prostotę i elegancję
Strój, w którym pójdziesz do kościoła, musi być prosty i skromny. Co to znaczy? Nie na miejscu będą głębokie rozporki czy dekolty sukienek, cienkie tkaniny, przez które prześwituje ciało, obcisłe kroje czy… przetarte dżinsy odsłaniające kolana.
Przy sukienkach i spódnicach najlepsza długość to ta (przynajmniej) do kolan. Ramiona też powinny być zakryte. Jeśli jednak zdecydujesz się na sukienkę na ramiączkach, koniecznie załóż na wierzch żakiet lub bolerko, które zasłoni ramiona. I zrób to przed wejściem do kościoła.
Panowie też muszą pamiętać o skromności. Elegancka koszula, najlepiej z długim rękawem, powinna być uszyta z porządnej, grubszej tkaniny. Prześwitujące materiały zostaw na inną okazję. A jeśli Twoja koszula rozchodzi się między guzikami, podklej ją taśmą MY DRY Fashion Tapes. I nikt nie zwróci Ci uwagi, że pokazujesz za dużo ciała 😉
- Zrezygnuj z krzykliwych wzorów i kolorów
Elegancja to również stonowane wzory i kolory. Wszystkie jaskrawości takie jak wielokolorowe kwiaty, złote czy srebrne esy-floresy i inne pstrokate desenie zostaw w szafie. Wybierz tę sukienkę czy koszulę, która najmniej rzuca się w oczy.
Zwróć też uwagę na to, żeby wybrać strój wyjściowy. Czyli taki, w którym czujesz się za bardzo wystrojony, żeby iść na dyskotekę czy do kina. Pierwsza komunia to wyjątkowa okazja wymaga więc odpowiednio eleganckiego stroju. Sukienka wizytowa i garnitur są tu jak najbardziej na miejscu.
- Dobierz delikatny makijaż i skromną biżuterię
Do eleganckiego, skromnego stroju dobierz odpowiedni makijaż i biżuterię. Sprawdzi się tutaj zasada „mniej znaczy więcej”. Zrezygnuj z krzykliwych kolorów w makijażu i dużej, rzucającej się w oczy biżuterii. Pamiętaj, że to nie Ty masz przykuwać uwagę w kościele. Najważniejszy jest Twój chrześniak i chrześnica. To ich dzień.
- Ubierz się… ciepło
Grube mury kościoła zapewniają przyjemny chłód. Ale tylko przez chwilę. Pamiętaj, że czeka Cię godzinna (albo dłuższa) msza. Jeśli ubierzesz się zbyt lekko, to porządnie zmarzniesz. Zabierz ze sobą szal lub żakiet, który zarzucisz na sukienkę. Albo marynarkę, szczególnie jeśli ubrałeś koszulę z krótkim rękawem.
Jak się ubrać na komunię jako gość? Strój na przyjęcie komunijne
Maj, czyli miesiąc komunijnych przyjęć, jest często bardzo ciepły. Ubrania na komunijne przyjęcie mogą więc być lekkie i wiosenne. Pamiętaj, tylko żeby nie iść kompletnie w stronę niezobowiązującego luzu. Pierwsza komunia to okazja wymagająca eleganckiego stroju.
Jak się ubrać na komunię, jeśli zostałeś na nią zaproszony jako gość? Przeczytaj kilka zasad, które ułatwią Ci wybór podczas przeglądu szafy.
- Unikaj ciemnych kolorów
Wybierz wiosenne kolory, które pasują do pory roku. Jasna koszula, pastelowy żakiet, sukienka w delikatny, kwiatowy wzór sprawdzą się świetnie. Pamiętaj, tylko żeby nie ubrać się od stóp do głów na biało — to kolor zarezerwowany dla pierwszokomunijnych dzieci 🙂
A co jeśli lubisz ciemniejsze kolory i z pastelami Ci nie po drodze? Zrezygnuj z bardzo ciemnych barw, które łatwo pomylić z czernią — nasyconego granatu, szarości czy zieleni. Czarny na pewno nie pasuje do tak radosnej uroczystości jak pierwsza komunia.
- Wybierz dyskretną elegancję
Pierwsza komunia to uroczystość rodzinna. Rodzina i bliscy świętują razem ważne wydarzenie w życiu dziecka. Nie musisz ubierać wykrochmalonej na sztywno koszuli i trzyczęściowego garnituru. Szare spodnie z kantem lub porządne chinosy w towarzystwie ciemniejszej marynarki na pewno poradzą sobie ta tym rodzinnym spotkaniu.
Kanciastą garsonkę, białą koszulę i ołówkową spódnicę zostaw lepiej w szafie. Przydadzą się do biura. Na komunijne przyjęcie lepsza będzie sukienka z naturalnych materiałów (np. z mieszanki lnu z wiskozą) i lekki żakiet. Albo elegancka bluzka i spodnie typu cygaretki lub chinosy. Najlepiej w inspirowanych wiosenno-letnim sezonem kolorach i wzorach.
- Przygotuj się na zmienną pogodę
Polski maj to często, niestety, kontynuacja… kwietnia-pletnia. Weź to pod uwagę, wybierając strój na komunijne przyjęcie. Z jednej strony, warto mieć ze sobą szal czy żakiet, który narzucisz na ramiona, jeśli będzie chłodno. Marynarka i koszula z długim rękawem (który możesz podwinąć) będzie bezpieczniejszą opcją niż lekki, krótki rękaw.
Z drugiej strony, maj bywa upalny. Tutaj też sprawdzi się… żakiet czy marynarka. Po prostu je zdejmij, podwiń rękawy koszuli i gotowe! A jeśli potrzebujesz poczuć się pewniej w gorący dzień, przyklej na sukienkę czy koszulę wkładki przeciwpotowe MY DRY. Zabezpieczysz się w ten sposób przed plamami potu i będziesz miał spokojną głowę przez cały dzień.
Jak się ubrać na komunię — alba, sukienka czy garnitur?
Najwygodniejszym rozwiązaniem na część oficjalną jest alba. Dzięki niej Twój trzecioklasista nie musi wciskać się w garnitur. A trzecioklasistka nie skupia całej uwagi na tym, żeby nie ubrudzić białej sukienki. Alba pozwala dzieciakom nie skupiać się na tym, w co są ubrane.
A jeśli nie alba to co? Biała sukienka oczywiście! Przy wyborze sukienki na tę szczególną okazję zwróć uwagę na kilka rzeczy.
- materiał, z którego uszyta jest sukienka — najlepsze będą naturalne materiały, które pozwalają skórze oddychać
- krój, który nie krępuje ruchów — bez wąskich rękawków czy sztywnych spódnic na krynolinie
- długość — pierwsza komunia to nie ślub — sukienka do kolan czy połowy łydki będzie na pewno bardziej praktyczna niż do samej ziemi
Taka sukienka bez problemu wytrzyma mszę świętą, przyjęcie w ogrodzie i próbne jazdy na komunijnym rowerze. Elegancka, ale też wygodna. Twoja trzecioklasistka bez problemu spędzi w niej cały ten intensywny cały dzień.
Chłopcy z okazji komunii ubierają się w swój pierwszy garnitur. Klasyczny zestaw to ciemne spodnie i marynarka plus biała koszula. Tutaj też warto pamiętać o naturalnych materiałach i wygodnym, niekrępującym ruchów kroju. Marynarkę można zdjąć po części oficjalnej, ale porządna, bawełniana koszula musi zostać na miejscu.
A jak pewnie wiesz, koszule lubią się rozchodzić między guzikami i wychodzić ze spodni. Taśmy MY DRY Fashion Tapes przytrzymają niesforną koszulę na miejscu. I pozwolą największemu wiercipięcie wyglądać schludnie i elegancko.
Ok, znasz już odpowiedź na pytanie „Jak się ubrać na komunię?”. Ale zanim wybierzesz się na zakupy, przejrzyj szafę i sprawdź, czy nie znajdziesz w niej idealnego zestawu. Pierwsza komunia to nie rewia mody — nie musisz zachwycać najmodniejszym krojem sukienki czy koszulą w najbardziej trendy kolorze.
Wybierz strój, w którym czujesz się wygodnie i pewnie. W którym przetańczyłeś już wesele siostry albo przebalowałeś 50. urodziny cioci. Taki sprawdzony zestaw na pewno da też radę na komunijnym przyjęciu.