Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas oczekiwania na pojawienie się najważniejszej istoty w życiu – tego małego, delikatnego człowieka, który zmieni właściwie wszystko. Żeby móc cieszyć się zdrowiem malucha, należy odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o jego, a także o własne zdrowie. Ważne jest nie tylko dobre odżywianie i odpowiednia dawka ruchu. Zadbać należy o odpowiednią suplementację, dobraną przez lekarza prowadzącego ciążę. Kosmetyki dla kobiet w ciąży – na co uważać, czego unikać.

Jakie powinny być kosmetyki dla kobiet w ciąży?

Skóra kobiety w ciąży jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień. Dodatkowo, burza hormonów fizjologicznie występująca w ciąży powoduje, że skóra jest podatna na przetłuszczenie, narażona na występowanie przebarwień, rozstępów oraz pękanie naczynek krwionośnych. Ryzykownym byłoby więc używanie kosmetyków, które w swoim składzie mają substancje wywołujące reakcje alergiczne, bądź negatywnie wpływające na rozwój dziecka w łonie matki. Co ważne, niektóre olejki eteryczne, mimo ładnego zapachu, wykazują działanie poronne. Jako przykład posłużyć może olejek lawendowy czy różany. Zdecydowanie bardziej polecane są naturalne, hipoalergiczne kosmetyki, wyprodukowane z ekologicznych składników. Składniki pochodzenia naturalnego, oleje roślinne oraz zawarte w nich witaminy, występują w małych stężeniach, więc nie mogą oddziaływać szkodliwie na organizm kobiety spodziewającej się dziecka. Należy pamiętać też o tym, że bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży są bardzo dokładnie przebadane dermatologicznie i posiadają atest Instytutu Matki i Dziecka.

Dodatkowo należy unikać wszelkich kosmetyków charakteryzujących się intensywnym zapachem. Przyszła Mama, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, jest wrażliwa na zapachy i aromaty. Niejednokrotnie ulubione i stosowane od lat kosmetyki muszą ustąpić miejsca innym, ponieważ ich zapach nie jest tolerowany. Nie należy ryzykować pojawienia się mdłości u przyszłej mamy. Intensywnie pachnące perfumy, odprężające płyny do kąpieli, nawet te ulubione sprzed ciąży, zostawmy sobie na czas po szczęśliwym rozwiązaniu. Wybierzmy te o mało intensywnym zapachu lub bezzapachowe.

Jakich kosmetyków powinna unikać przyszła Mama?

Niemal każda kobieta lubi mieć zadbane dłonie i starannie zrobiony manicure. Przyszła Mama nie jest wyjątkiem. Nie powinna jednak używać zmywacza do paznokci z dodatkiem acetonu. Działa on bowiem drażniąco na skórę oraz wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Zdecydowanie polecane są bezacetonowe zmywacze do paznokci z dodatkiem substancji pielęgnujących i nawilżających płytkę paznokciową. Należy też zastanowić się wybierając lakier do paznokci. Powszechnie dostępne lakiery zawierają w swoim składzie formaldehyd oraz toluen. Ten pierwszy dodawany jest w celu zwiększenia trwałości kosmetyku, drugi zaś odpowiada za utrzymanie lakieru w stanie płynnym w butelce. Przyszła Mama powinna substancje te omijać szerokim łukiem. Działają one drażniąco na skórę i drogi oddechowe oraz nie są bezpieczne dla dziecka. W licznych badaniach naukowych udowodniono ich kancerogenny wpływ na płód nawet w małych stężeniach.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży – na co zwrócić uwagę?

A co z pielęgnacją twarzy? W czasie ciąży powinno się unikać stężonych kwasów AHA oraz kwasu salicylowego. Obie te substancje spotykane są w kremach oraz peelingach do twarzy. Ich używanie nie jest wskazane w ciąży z powodu podatności naczynek krwionośnych na pękanie w tym okresie. Dodatkowo, kwas salicylowy może przenikać do krwiobiegu i przyczyniać się do powstawania wad serca u płodu, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Nie znaczy to jednak, że skóra przyszłych Mam nie wymaga nawilżenia, wygładzenia i odżywienia. Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży nie powinny zawierać w swoim składzie witaminy A oraz jej pochodnych, dodawanych do kremów przeciwzmarszczkowych i regenerujących. Mają one działanie teratogenne, co oznacza, że mogą powodować powstawanie wad wrodzonych u dziecka. Mogą przyczyniać się do zaburzeń rozwoju intelektualnego dziecka, wad serca oraz doprowadzać do poronień.

Podobne działanie mają też antybiotyki z grupy tetracyklin, które są nieodłączne w preparatach przeciwtrądzikowych oraz niwelujących blizny potrądzikowe. Do substancji niezalecanych w ciąży i w czasie karmienia piersią należą też wyciągi z soi, obecne w kremach oraz w płynach do demakijażu. Mają one działanie estrogenne i mogą powodować występowanie przebarwień skóry oraz plam pigmentacyjnych. Wybierając bezpieczny krem do twarzy warto też w tym wyjątkowym czasie zadbać o filtr przeciwsłoneczny, który zapobiegnie powstawaniu przebarwień na skórze.

Bezpieczne preparaty na rozstępy

Najbardziej widoczną oznaką ciąży jest powiększający się brzuszek oraz piersi u przyszłej mamy. Skóra tych partii ciała, mimo iż podatna na rozciąganie, obarczona jest ryzykiem wystąpienia rozstępów. Nieestetycznych, trudnych do usunięcia bruzd, które niejednokrotnie spędzają sen z powiek kobietom spodziewającym się dziecka. Jak im zapobiegać? Otóż czasami ćwiczenia i odpowiednio zbilansowana dieta nie wystarczą. Producenci kosmetyków oferują szeroką gamę żeli i kremów przeciw rozstępom. Nie zawsze, mimo ich zapewnień, wszystkie składniki w nich występujące są bezpieczne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Popularnie stosowana w tego rodzaju kosmetykach kofeina, guarana czy wyciąg z kasztanowca, pobudzając ukrwienie zwiększają u ciężarnej ryzyko wystąpienia żylaków.


Ochrona przed potem w ciąży

Szczególnie też należy przyjrzeć się antyperspirantom i dezodorantom. Zawierają one często w swoim składzie aluminium. Ma ono za zadanie ma blokować gruczoły potowe i zapobiegać wydostawaniu się potu na powierzchnię ciała. Niestety, pierwiastek ten posądza się też o zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi. Częsty wybór przyszłych Mam to bezpieczne wkładki pod pachy MYDRY. Oprócz licznych zalet, takich jak dyskrecja czy duża chłonność, wkładki MYDRY przede wszystkim są bezpieczne! Nie zawierają one sztucznych dodatków oraz są przebadane dermatologicznie. Wkładki pod pachy MYDRY są ponadto łatwe w użyciu i przyjemne w noszeniu.

Jak wybrać właściwy kosmetyk dla przyszłej mamy? Wiemy już czego unikać. Najprościej jest poświęcić troszkę więcej czasu i czytać składy produktów. Przy każdym produkcie dołączone są też etykiety z cennymi informacjami dla konsumenta. Jeśli przyszła Mama nie jest do końca pewna czy wybrany kosmetyk jest bezpieczny dla niej i jej dziecka, zawsze może zwrócić się o pomoc i wyjaśnić swoje wątpliwości u lekarza dermatologa lub farmaceuty.

 

Zdjęcie autorstwa: master1305

Contact Us