Menopauza jest dla wielu kobiet trudnym okresem w życiu. Czy jednak musi tak być? Zdecydowanie nie! Z pomocą kilku sposobów jesteś w stanie złagodzić objawy i odzyskać komfort podczas menopauzy.
Czym jest menopauza?
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Po niej powoli ustaje cykl płciowy, o czym świadczy brak krwawienia i/lub plamienia przez kolejne 12 miesięcy. To właśnie w tym czasie jajniki zaczynają wytwarzać mniej estrogenu i progesteronu. Jeżeli chodzi o to jak długo trwa menopauza, to według WHO okres okołomenopauzalny trwa od 2 do 8 lat przed ostatnią miesiączką i wspomniany wcześniej rok po jej zakończeniu.
W jakim wieku rozpoczyna się menopauza? Jeżeli mielibyśmy przyjrzeć się statystykom, to u Polek ostatnia miesiączka pojawia się około 50 roku życia. Oczywiście jest to jedynie tendencja – u niektórych kobiet menopauza może pojawić się wcześniej czy później. Warto zwrócić tutaj uwagę na przedwczesną niewydolność jajników, która wywołuje ostatnią miesiączkę już nawet przed czterdziestką.
Dlaczego menopauzie towarzyszy tyle dolegliwości?
Tak jak napisaliśmy wcześniej, po ostatniej miesiączce jajniki wytwarzają mniej estrogenu i progesteronu. Spadek ich poziomu zaczyna się już na kilka lat przed menopauzą. Jest to więc kwestia hormonalna. W tym czasie w organizmie kobiety rozpoczynają się duże zmiany, które istotnie wpływają na jej psychikę i sferę fizyczną. Zaburza się w końcu równowaga, do której kobieta była przyzwyczajona przez całe życie.
Objawy menopauzy
Zmiany hormonalne mają duże odzwierciedlenie w codzienności. Niestety część z objawów jest szczególnie uciążliwych, co skutecznie utrudnia wykonywanie obowiązków i odbiera radość życia. Jakie są najczęstsze objawy menopauzy?
- Nieregularne miesiączki – jest to pierwszy sygnał zbliżającej się menopauzy. Zmienia się długość cykli oraz ilość krwawienia (może być mniej lub bardziej obfite).
- Uderzenia gorąca – nagła fala ciepła, która przechodzi przez ciało to jeden z objawów, który najbardziej dręczy kobiety w menopauzie. Gorąc jest odczuwalny zwłaszcza w okolicy głowy, szyi i dekoltu, przy czym twarz bardzo często zyskuje silny rumień. Uderzenia gorąca w trakcie menopauzy trwają dosłownie chwilę i są niezależne od warunków otoczenia. Pomimo swojego krótkiego czasu, fale ciepła wywołują duży dyskomfort wśród kobiet.
- Wahania nastrojów – jeżeli zbliża Ci się menopauza, przygotuj się na emocjonalną huśtawkę. Kobieta w okresie przekwitania łatwiej wpada w skrajne nastroje, szybciej się denerwuje czy irytuje. Jeszcze większym problemem stają się sytuacje stresowe, zadania wymagające większego skupienia i zapamiętywania.
- Nocne poty – niestety uderzenia gorąca to nie wszystko. Równie duży dyskomfort wywołują nocne poty, które w wyniku ciągłego wstawania powodują niewyspanie. A jak zapewne wiesz z autopsji brak snu = rozdrażnienie. Nadmierne pocenie się w nocy oprócz zaburzeń snu skutkuje też dyskomfortem spowodowanym mokrą piżamą i pościelą.
- Nietrzymanie moczu – jest to dolegliwość, która pojawia się zwłaszcza po menopauzie. Towarzyszą jej parcia naglące. Niestety jest to bardzo wstydliwy objaw, szczególnie w czasie przebywania poza domem.
- Suchość pochwy – pochwa po menopauzie staje się mniej elastyczna i równocześnie bardziej podatna na infekcje intymne. Wysychanie pochwy wywołuje duży dyskomfort, zwłaszcza podczas stosunku.
Aby żyło się lepiej – sposoby na złagodzenie objawów menopauzy
Starczy o dolegliwościach. Menopauza to naturalny cykl, który stanowi dla kobiet równocześnie wyzwanie. Czy jest to jednak proces, na który zupełnie nie masz wpływu? Zdecydowanie nie! Dzięki odpowiednim metodom jesteś w stanie kontrolować menopauzę i odzyskać komfort.
Pierwszym krokiem do ułatwienia sobie życia w trakcie menopauzy jest zmiana perspektywy. Coś się kończy, a coś zaczyna. Świadomość tego, że nie możesz mieć już dzieci może być naprawdę dołująca. Wiemy o tym. Spróbuj jednak pomyśleć o menopauzie jako o kolejnym etapie w Twoim życiu. Teraz pora na Ciebie. Twoje marzenia, cele i potrzeby. Menopauza wcale nie musi być zegarkiem, który wskazuje “starość”, a okazją do samorealizacji i uwolnienia pragnień.
W przypadku zadbania o psychikę, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Szczególnie gdy napady smutku czy stany depresyjne pojawiają się dosyć często. Pomoc psychoterapeuty pomoże Ci przejść przez proces menopauzy i dostosować się do nowej sytuacji. Pamiętaj więc, aby leczyć nie tylko objawy fizyczne, ale również zadbać o ducha. Dobrym wsparciem mogą okazać się też przyjaciółki czy kobiety w rodzinie. Spotkania towarzyskie skutecznie odwracają uwagę i dają niezliczone powody do cieszenia się chwilą.
Co jeszcze możesz zrobić, aby zwiększyć swój komfort? Przede wszystkim ogranicz używki. Mamy tutaj na myśli papierosy, kawę i alkohol. To ostatnie, podobnie jak na przykład pikantne potrawy, może potęgować uderzenia gorąca i nocne poty. Przyjrzyj się także swojej diecie. Czy pamiętasz, aby codziennie spożywać owoce, warzywa i produkty bogate w witaminy? Jeżeli nie, to pora to zmienić. Odpowiednia dieta zmniejsza dolegliwości i skutecznie poprawia samopoczucie. Dobrym sposobem na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne jest aktywny tryb życia. W zależności od Twoich możliwości, włącz ruch w swoją codzienność. Możesz to również połączyć z przebywaniem na świeżym powietrzu, co jeszcze skuteczniej wywietrzy głowę. Jeśli Twoja kondycja na to pozwala, biegaj, jeździj na rowerze, uprawiaj jogę. Możesz też uprawiać nordic walking lub po prostu spacerować. Dobrym uzupełnieniem treningu są praktyki relaksacyjne, które pomogą Ci odzyskać wewnętrzną równowagę i spokój.
Jak za to złagodzić uderzenia gorąca i nocne poty? Zacznij od obserwacji swojego ciała i zachowania. Co może zwiększać pocenie się? Często jest to wspomniany wcześniej alkohol, pikantne potrawy, ale też gorące napoje pite na noc, stres lub zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Aby zmniejszyć nadmierne pocenie się w nocy, przed snem pij chłodną wodę (tylko nie zimną!), wywietrz pokój, zrób sesję relaksacyjną. Przypatrz się też swojej piżamie oraz pościeli. Jakich materiałów używasz? Grube sztuczne, nieprzewiewne tkaniny sprzyjają poceniu się, dlatego ulgę może Ci przynieść po prostu wymiana bielizny. Pamiętaj, że złagodzenie objawów nocnych potów to mniejsze problemy ze snem.
Skutecznym sposobem na uderzenia gorąca są wkładki przeciwpotne. Są to produkty, które przykleja się do ubrań w miejscu pod pachami. Dzięki noszeniu ich, czujesz to, czego bardzo często brakuje w trakcie menopauzy – komfort. Wkładki chronią skórę przed nadmiernym poceniem się i dają świeżość nawet do 24 godzin od ich założenia. Jeżeli więc poczujesz uderzenie gorąca, Twoja skóra pozostanie sucha, tak samo jak ubranie. Unikniesz w ten sposób dodatkowego stresu i wstydu – po fali gorąca pozostanie jedynie wspomnienie. Wkładki zapewnią Ci wspomnianą wcześniej świeżość – będziesz mogła zdecydowanie rzadziej zmieniać i prać bieliznę, dzięki czemu zostanie ona z Tobą na dłużej.
Jeżeli nie znasz naszych wkładek przeciwpotnych zamów już dzisiaj bezpłatne próbki i ciesz się każdą chwilą. Zestaw próbny zawiera: 3 pary białych wkładek. Zapraszamy do naszego sklepu.
O ile wiele objawów możesz złagodzić domowymi sposobami, pamiętaj, że niektóre z nich wymagają specjalistycznego leczenia (np. Hormonalnej Terapii Zastępczej). W razie potrzeby koniecznie udaj się do lekarza, aby porozmawiać o najlepszych dla Ciebie rozwiązaniach.
Źródło zdjęcia: ‘https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta’>Kobieta zdjęcie utworzone przez pressfoto – pl.freepik.com