Dlaczego się pocimy? Istotną dla życia funkcją, jaką w organizmie człowieka pełni pocenie, jest regulacja temperatury ciała. Ustalenie czy w danym przypadku możemy uznać pocenie za nadmierne, opiera się na subiektywnej ocenie. Szacuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy około 3 procent ludzi na całym świecie. Nadpotliwość może być objawem lub skutkiem choroby. Może ona występować w postaci uogólnionej lub miejscowo. Przypadłość ta sprawia, że w ciągu 5 minut w dole pachowym zbiera się około 100 miligramów potu.

Siedzisz na spotkaniu ze znajomymi – temperatura optymalna, stres na poziomie zero – gdy znów czujesz, że Twoje pachy są mokre. Ubierasz sweter, a kiedy ktoś zapyta czy nie jest Ci zbyt ciepło, odpowiadasz, że w swetrze jest Ci najlepiej.
Problem nadmiernego pocenia to sprawa krępująca, jednak są sposoby, by skutecznie z nim walczyć.

Dlaczego człowiek się poci?

Pocenie się jest sposobem organizmu na obniżenie temperatury ciała i zachowania jej na optymalnym poziomie. Pozwala również utrzymać odpowiednie pH skóry, wydalać szkodliwe substancje (np. amoniak) i elektrolity (sole wapnia, potasu, magnezu i sodu). Pocenie się jest absolutnie naturalne. Być może czasem zastanawiasz się, dlaczego Twoje ciało reaguje nietypowo, produkując o wiele więcej potu. Z jakiego powodu pocisz się intensywnie w sytuacjach, w których inni mają suche koszulki? Wszystkiemu winne są… geny! Ilość gruczołów potowych oraz ich aktywność to bowiem cecha, którą dziedziczymy po przodkach. Pocenie się, jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego trudno jest jednoznacznie stwierdzić ile potu oznacza „za dużo”. Jeśli jednak pocenie się uprzykrza Ci życie, bez wątpienia warto przyjrzeć się mu z bliska.

Pomocy – strasznie się pocę!

W autobusie, podczas wystąpień publicznych, w pracy czy w trakcie spotkania z przyjaciółmi – nadmierne pocenie się jest krępującym problemem. Z tego powodu, na półkach sklepowych znajdziemy ogromną ilość antyperspirantów, żeli, a nawet tabletek, mających na celu usunięcie tej frustrującej przypadłości. Ze względu na ważne dla organizmu funkcje pocenia, stosowanie środków zaklejających gruczoły potowe, nie jest dobrym pomysłem. Część produktów, stosowanych w celu zablokowania wydzielania potu, drażni skórę, powodując dyskomfort:

Kupiłam w aptece antyperspirant, który miał być rozwiązaniem mojego problemu. Po wieczornym zastosowaniu blokera potu położyłam się spać. Minęło może pół godziny – zdążyłam już zasnąć – gdy obudził mnie okropny, piekący ból. Jakbym oblała pachy wrzątkiem! Bolało tak bardzo, że trudno mi było zmyć tę chemię ze skóry. Podrażnienie (czerwone plamy!) goiło się dobrych kilka dni. Przysięgam, nigdy więcej sobie tego nie zrobię!

Pocenie się jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na mokre plamy pod pachami. O tym, jaką informację kryje w sobie pot, dowiesz się w najbliższym artykule.

Chcesz poznać produkty marki MYDRY?

Wypróbuj wkładki pod pachy MYDRY, które zapewniają 24-godzinną ochronę przed potem. Wiem, że warto 🙂

Contact Us