Nie jest możliwe zmierzenie dokładnej ilości potu jaką wydziela organizm, dlatego ocena, czy pocenie jest „nadmierne” czy też nie, jest oceną całkowicie subiektywną. Z medycznego punktu widzenia, o chorobie mówimy gdy pocenie powoduje pogorszenie jakości życia, jest przyczyną ograniczeń i kompleksów. Co ważne, nadmierna potliwość występuje niezależnie od aktywności fizycznej, temperatury oraz pory dnia lub pory roku. Jeżeli pocenie wywołuje dyskomfort, a zapach potu zdaje się być wyjątkowo nieprzyjemny, czas skonsultować się ze specjalistą.

Nadmierne pocenie w młodym wieku

Problem nadmiernego pocenia może dotykać nawet malutkie dzieci. Jak wiadomo, pocenie jest mechanizmem termoregulacji. Zdarza się, że dzieciom, których układ termoregulacji nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, pocą się stópki. Nie jest to powód do obaw, lecz zupełnie naturalny objaw, który mija wraz z wiekiem.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja młodzieży, która wraz z dorastaniem często zmaga się z problemem nadpotliwości. Czas szkolny to ogrom zmian w organizmie młodego człowieka. Stres, burza hormonów, obowiązki szkolne i pełne emocji relacje z rówieśnikami, sprzyjają nadmiernemu poceniu. W tym czasie niezmiernie istotny jest dobór odpowiedniego ubioru – zarówno pod kątem materiału z jakiego wykonane są ubrania, jak i ilości noszonych warstw garderoby. Dlaczego temat jest tak ważny? Młodzi ludzie budują poczucie własnej wartości porównując się do rówieśników. Ich charakter kształtuje się w oparciu o doświadczenia i przeżywane emocje. Nadpotliwość jest natomiast częstym powodem wstydu i kompleksów. O ile nie da się pominąć okresu dojrzewania i umknąć przed trudnościami jakie ono niesie, o tyle można pomóc nastolatkowi przejść przez ten czas bez krępujących dolegliwości.

Nadpotliwość a problemy z tarczycą

Kolejnym schorzeniem, któremu towarzyszy wzmożona potliwość, jest nadczynność tarczycy. Gdy tarczyca wydziela zbyt dużą ilość hormonów, organizm reaguje przyspieszoną przemianą materii. Pracując na wysokich obrotach organizm wytwarza o wiele więcej ciepła, czego efektem jest wrażliwość na wzrost temperatury otoczenia i wysoka potliwość. Co to oznacza? Osoba, której tarczyca nie działa prawidłowo, poci się o wiele bardziej. Charakterystycznym objawem nadczynności tarczycy są zwykle wilgotne, spocone dłonie. Jeśli więc cierpisz z powodu nadmiernej potliwości, Twój organizm nadzwyczaj intensywnie reaguje na nawet niewielki wzrost temperatury i nie marzniesz zimą mimo mrozów, skonsultuj się ze specjalistą.

Zlewne poty objawem cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, które niejednokrotnie przebiegają niemal bezobjawowo. Zdarza się, że osoby dotknięte cukrzycą nie wiedzą o swojej przypadłości, a diagnoza pada podczas rutynowych badań lekarskich. Jednym z objawów, który powinien budzić podejrzenia, są tzw. zimne poty. Występują one gdy poziom cukru we krwi chorego znacznie się obniży (hipoglikemia). Mogą im towarzyszyć: bladość skóry, drżenie mięśni, zawroty głowy i przyspieszone tętno – te natomiast często mylone są z przemęczeniem, dlatego tak trudno jest czasem zauważyć u siebie objawy choroby. Cukrzyca może się również objawiać specyficznym zapachem potu, który przypomina zapach zmywacza do paznokci (aceton). To ważne, by udać się do lekarza, gdy tylko podejrzewamy, że problemy z poceniem mogą mieć związek z cukrzycą. Im szybciej uda się wykryć chorobę, tym mniejsze szkody wyrządzi ona w organizmie.

Jest wiele schorzeń, których objawem może być nadpotliwość lub np. nocne poty. Szczególnie te ostatnie mogą być oznaką groźnych nowotworów. Nadpotliwość, bez względu na jej przyczynę, wymaga szczególnego dbania o higienę, ale warto również zdecydować się na wizytę u lekarza internisty, który wykluczy ewentualne choroby.

Aby pocenie nie było uciążliwością, która odbiera Ci pewność siebie, wypróbuj wkładki przeciwpotowe MYDRY.

Zadbaj o swój komfort każdego dnia.

 

Contact Us