Pocenie się to przypadłość uciążliwa głównie ze względu na specyficzny zapach potu.

Z maskowaniem skutków pocenia zmaga się każdego dnia większość z nas. Pot pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i potrafi zepsuć nawet najlepszy dzień. Wpływając negatywnie na nasze dobre samopoczucie, a także relacje zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Podobno, aby pokonać wroga, dobrze jest dokładnie go poznać. Przekonajmy się, o czym może świadczyć zapach potu i jak możemy się go skutecznie pozbyć.

Czym właściwie jest pot?

Pot człowieka jest substancją bezwonną i obojętną zapachowo. W większości składa się z wody. Niewielką część jego składu stanowią różnego rodzaju związki chemiczne oraz mineralne, takie jak amoniak, chlorek sodu, żelazo, potas i magnez. Co w takim razie decyduje o intensywności jego zapachu? Przede wszystkim pory znajdujące się na powierzchni naszej skóry, poprzez które pot ma styczność z bakteriami oraz mikroelementami. Ciało człowieka wyposażone jest w olbrzymią liczbę gruczołów potowych, które odpowiadają za właściwą termoregulację, czyli dosłownie „klimatyzację” naszego organizmu. Dzięki wydzielaniu potu pozbywamy się nadmiaru ciepła. Ma to miejsce nie tylko podczas wysokiej temperatury, lecz także intensywnego wysiłku fizycznego. Pory są również odpowiedzialne za prawidłowe odprowadzanie poprzez pot produktów przemiany materii i toksyn. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na stopach i pod pachami. Te dwa newralgiczne punkty mają niezwykle istotne znaczenie w skutecznej walce z zapachem potu.

Co wpływa na zapach potu?

Na zapach potu, a także jego ilość wydzielaną przez nasze ciało, ma wpływ mnóstwo czynników. Najważniejszym z nich jest tryb życia. Na zapach potu niekorzystnie wpływa nieodpowiednia dieta, przyjmowane leki, preparaty hormonalne i sterydowe oraz używki w postaci papierosów czy alkoholu. Swoim działaniem zaburzają one procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Nasz zapach mogą zmieniać również konkretne produkty, które spożywamy.

Co ciekawe, zgodnie z badaniami czeskich naukowców, skóra wegetarian pachnie przyjemniej niż skóra osób spożywających produkty mięsne. Jeżeli od dłuższego czasu zmagamy się z nieprzyjemną wonią potu, warto pomyśleć o wykluczeniu pewnych elementów diety.  Takich jak potrawy tłuste, konserwowe, przetwarzane oraz popularne fast food’y, a przede wszystkim o rezygnacji z nałogów. Niestety, spożywanie niektórych zdrowych produktów w nadmiernych ilościach także może odpowiadać za nieprzyjemną woń naszego potu. Te produkty to zwłaszcza cebula, czosnek, por czy też szparagi. Starajmy się nosić przewiewne ubrania wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin i pozbawione jakichkolwiek syntetycznych składników.

Zmiana zapachu potu

Zapach potu może sugerować występowanie pewnych chorób, takich jak cukrzyca, problemy z wątrobą, niewydolność nerek, a nawet nowotwory. Intensywny zapach potu może świadczyć nie tylko o jego nadmiernej produkcji, czyli nadpotliwości, lecz także o różnych trapiących nasz organizm chorobach ogólnoustrojowych. Należą do nich infekcje z towarzyszącą podwyższoną temperaturą ciała, zaburzenia czynności tarczycy, hipoglikemia (czyli spadek poziomu glukozy we krwi, występujący głównie u osób zmagających się z cukrzycą), grzybica, zaburzenia psychiczne oraz długotrwałe niedobory witamin i składników mineralnych. Co ciekawe, zapach potu może mieć także uwarunkowania genetyczne. Gdy zauważymy zmianę w zapachu naszego potu, która utrzymuje się niepokojąco długo, warto skonsultować ten problem z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem.

Aby pozbyć się przykrego zapachu potu

Jak możemy poradzić sobie w walce z uciążliwym zapachem potu? Przede wszystkim warto zadbać o regularne spożywanie dużych ilości niegazowanej wody. Nie tylko skutecznie wypłukuje ona z naszego organizmu wszelkie toksyny i oczyszcza go, lecz także ma zbawienny wpływ na „jakość” potu. Dzięki niej pot staje się mniej zanieczyszczony, a co za tym idzie, jego zapach traci na intensywności.

Wiele osób wybiera dostępne w marketach dezodoranty i antyperspiranty. Te pierwsze próbują jedynie zamaskować zapach potu i choć ładnie pachną, niestety nie są skuteczne w walce z nadpotliwością. Antyperspiranty nie zawsze natomiast są w stanie uchronić nas przed mokrymi plamami potu pod pachami. Często w ich składzie najczęściej znajdują się szkodliwe i uznawane za rakotwórcze sole glinu (związki aluminium). Część osób decyduje się nawet na aplikowanie silniejszych wersji antyperspirantów, czyli tzw. blokerów potu, o jeszcze większej ilości aluminium w składzie. Ich stosowanie może skutkować „poparzeniem” delikatnej skóry pach.

Najbezpieczniejszym, a jednocześnie wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem, jest stosowanie delikatnych, naturalnych preparatów (bez aluminium) o dobrym składzie, w połączeniu z przebadanymi dermatologicznie wkładkami przeciwpotowymi MY DRY, które blokują rozwój bakterii. Korzystanie z nich jest niezwykle proste i dyskretne. Wkładki MY DRY są znakomitym rozwiązaniem dla osób, które decydują się żyć w zgodzie z naturą, unikając chemii w stosowanych przez siebie produktach.

Źródło zdjęcia: zdjęcie utworzone przez wayhomestudio

Contact Us