Zawód pielęgniarki odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, szczególnie w momencie zachorowania. Przekonaliśmy się o tym zwłaszcza teraz – w obliczu epidemii koronawirusa, która skierowała w stronę szpitali niezliczoną liczbę pacjentów. Jeżeli jesteś pielęgniarką, powinnaś jednak pamiętać o tym, aby dbać nie tylko o pacjentów, ale również o siebie.

Specyfika i warunki pracy pielęgniarki

Na pielęgniarkę zawsze można liczyć. To osoba pierwszego kontaktu, która pomaga pacjentom szpitalnym. Jest więc prawą ręką lekarzy oraz wsparciem dla chorych. Powiernikiem. Łączy obie strony i stara się jak może, aby usprawnić leczenie. Niestety, bardzo często praca pielęgniarki nie jest doceniana przez pacjentów – osoby na tym stanowisku uznaje się za niekompetentne czy robiące sztuczny tłum na szpitalnych korytarzach. Niewielu zdaje sobie sprawę, że na przykład pielęgniarka POZ, zajmuje się pielęgnacją, diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją. A żeby to zrobić, musi zdobyć bardzo wszechstronną wiedzę i współpracować z przedstawicielami innych zawodów.

Praca pielęgniarki do łatwych nie należy. O tym mogły przekonać się osoby, które spędziły dłuższą chwilę w szpitalu. Na tym stanowisku pracuje się w końcu w weekendy, noce, święta, mając do czynienia z trudnymi sytuacjami życiowymi. Ciężko jest przewidzieć to, co stanie się danego dnia w pracy, zwłaszcza w obliczu epidemii – nieprzewidywalność jest codziennością personelu medycznego. Pielęgniarki, oprócz zabiegów i pielęgnacji, są równocześnie oparciem dla pacjentów. Powinny więc podnosić ich na duchu, kierować w ich stronę troskę i poświęcać uwagę. Umiejętności komunikacyjne czy empatyczność są tutaj na równi z wiedzą teoretyczną i praktyczną.

Wzmożony stres w obliczu epidemii koronawirusa

Praca pielęgniarek ze względu na stres i okoliczności jest już wystarczająco trudna. Gdy dodamy do tego globalną epidemię, mamy do czynienia z ogromnym obciążeniem psychicznym i fizycznym.

Obecnie pielęgniarki mierzą się z niebywałym wyzwaniem. Pracy jest jeszcze więcej, a razem z nią wzrosło niebezpieczeństwo zdrowotne. Personel medyczny pracujący w szpitalu codziennie ma kontakt z osobami chorymi oraz pacjentami zakażonymi covid-19. Każda pomoc drugiej osobie niesie za sobą ryzyko zakażenia. Pielęgniarki pracują więc obecnie jeszcze więcej, forsując organizm i obciążając psychikę. Wzmożony stres wywołuje poważny dyskomfort, który nie tylko utrudnia pracę, ale wpływa negatywnie na życie prywatne.

Dbaj także o siebie

Jeżeli jesteś pielęgniarką, to pamiętaj, że zawsze powinnaś troszczyć się również o siebie. Komfort, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa definiują to, w jaki sposób pracujesz i na ile możesz wspierać pacjentów. Jeżeli nie czujesz się dobrze, nie będziesz w stanie wykonywać swojej pracy należycie.

Szeroki zakres obowiązków i nieprzewidywalność pracy wymagają od Ciebie jako pielęgniarki ciągłego skupienia oraz gotowości do działania. Niestety niewyspanie, zmęczenie, dyskomfort fizyczny mogą zaburzyć Twoją koncentrację.

Co możesz zatem dla siebie zrobić? Przede wszystkim pamiętać o sobie każdego dnia – zarówno w pracy jak i w dniu wolnym. Jesteś pielęgniarką, więc posiadasz całą wiedzę na temat tego jak sobie pomóc. Wszystkie porady, które dajesz pacjentom, możesz dać również sobie. Jeżeli więc zalecasz profilaktykę przed koronawirusem, zastosuj ją sama! W końcu chroniąc siebie, chronisz też innych.

Dobrze wiesz, że w trakcie tak dużego wysiłku, który wykonujesz, ważne jest nawodnienie czy wykorzystywanie luźniejszej chwili na regenerację i zjedzenie posiłku. Są to bardzo oczywiste i podstawowe rzeczy, jednak personel medyczny często odejmuje sobie, aby więcej dać innym. Dlatego rób wszystko, co możesz, aby pomóc pacjentom, ale znaj swoje granice. Pamiętaj, że nie jesteś sama w pracy i to w zespole kryje się prawdziwa siła. Jeżeli sama będziesz potrzebowała wsparcia, poinformuj o tym inne pielęgniarki. I oczywiście pomóż, gdy jedna z Twoich koleżanek będzie potrzebowała pomocy.

Wykorzystuj dzień wolny na odpoczynek! Wiemy, że pielęgniarki oprócz swojego stanowiska odgrywają też inne role w społeczeństwie: mamy, córki, żony. Mimo wszystko, praca, którą wykonujesz powinna definiować czas wolny między dyżurami. Dlatego w czasie epidemii covid-19 razem z rodziną jeszcze bardziej powinnaś działać zespołowo. Poproś więc domowników o wsparcie, zrozumienie i wyręczenie w niektórych obowiązkach. Jeżeli tylko odzyskasz siły, będziesz mogła się im odwdzięczyć swoim wsparciem.

Jak zadbać o swój komfort w pracy?

Bardzo ważny w pracy pielęgniarki jest komfort, o który zadbasz dzięki odpowiednim ubraniom. Odzież i obuwie medyczne jest niezwykle ważne, gdy wykonuje się tak aktywny zawód. Uwieranie, ucisk, słaba jakość odwracają Twoją uwagę i nie pozwalają skupić się na pracy. Dlatego potrzebujesz ubrań, na których możesz polegać. Odpowiednia odzież jest ważna również ze względu na nadmierną potliwość, którą wywołuje wysiłek fizyczny oraz stres. Wilgoć pod pachami lub w innych miejscach a także nieprzyjemny zapach niepotrzebnie zwiększają dyskomfort i wywołują uczucie wstydu. Zmęczone ciało po wielu godzinach pracy potrzebuje przede wszystkim przyjemnej w dotyku tkaniny i uczucia świeżości. Dlatego dobieraj ubrania najlepszej jakości oraz noś do nich wkładki przeciwpotne. Zatrzymują one skutecznie pot i tym samym pozwalają Ci dawać z siebie 100%. Wkładki pod pachy zapewnią Ci też swobodę ruchu i świeżość nawet do 24 godzin po założeniu.

Jeżeli jeszcze nie znasz naszych wkładek zamów już dzisiaj.

 

Contact Us