Jak pokonać stres przed egzaminem, pierwszym dniem w nowej pracy czy… wielkim wyjściem? Poradnik dla wchodzących w dorosłe życie.

Jak wejść w dorosłe życie, pełne obowiązków, nowych zadań i wyzwań? Na spokojnie 🙂 Cokolwiek stoi teraz przed Tobą, nie do końca pewnym siebie studentem czy juniorem w nowej firmie, wyda Ci się łatwiejsze, jeśli zapanujesz nad stresem. Nikt oczywiście nie będzie Ci wmawiał, że stresu nie poczujesz. Sesje i końcowe egzaminy, pierwsze dni w pracy, kiedy będziesz chciał się zaprezentować z najlepszej strony — to jak najbardziej stresujące sytuacje. A co dopiero przygotowanie na wielkie wyjście, takie jak ślub najlepszych przyjaciół. Na szczęście, nerwy można opanować. Przeczytaj ten poradnik i sprawdź, czy korzystasz już tych sposobów na pokonanie stresu.

Jak zapanować nad stresem przed egzaminem czy rozmową kwalifikacyjną?

egzamin_mydry

Każdy student wie, jak stresujące są sesje egzaminacyjne. Ale jeśli nie nauczysz się panować nad stresem przed egzaminem, cały wysiłek, który włożyłeś w naukę, może pójść na marne. Jak zatem sobie pomóc, kiedy trudno opanować nerwy przed ważnym sprawdzianem na studiach?

 

W zależności od tego, jakie sposoby na Ciebie działają (w końcu Ty sam znasz siebie najlepiej), warto spróbować jednej z dwóch metod. Zacznij od racjonalizacji, czyli serii pytań „co się stanie, jeśli?”. Co się stanie, jeśli słabo zdasz egzamin? Jakie znaczenie będzie to dla Ciebie mieć za 2 lata? Co się stanie, jeśli nie zdasz w pierwszym podejściu? Będziesz wiedział czego się spodziewać na poprawce we wrześniu. Rozbrojenie stresu racjonalnymi pytaniami naprawdę pomaga spokojnie odetchnąć.

 

A jeśli Twoje czarnowidztwo znajduje tylko katastroficzne odpowiedzi na te pytania, spróbuj odwrócić swoją uwagę od stresu. Obejrzyj głupią komedię, która rozśmieszy Cię do bólu brzucha. Daj się wyciągnąć na długi spacer do lasu dzień przed egzaminem (niczego nowego już się nie nauczysz). Spróbuj długiej kąpieli, relaksującej muzyki, wszystkich metod, które podpowiedzą Twojemu mózgowi „czas na relaks, przestań myśleć o egzaminie”.

 

Rozmowa kwalifikacyjna to też swego rodzaju egzamin. Co ułatwi Ci zapanowanie nad stresem podczas rozmowy o pracę? Porządne przygotowanie. Pokaż znajomym opis stanowiska, na które aplikujesz i zapytaj, jakie pytania zadaliby kandydatowi na tę pozycję. Niech wypytają Cię też o firmę, w której chcesz pracować. Przygotuj odpowiedzi na wszystkie pytania i poćwicz spokojne, rzeczowe odpowiadanie. Dzięki temu na rozmowie kwalifikacyjnej będziesz bardziej opanowany i bez problemu zmierzysz się z pytaniami rekrutera.

 

Dodatkowa rada przed ważnym egzaminem albo rozmową kwalifikacyjną — zabezpiecz się przed poceniem. Nad fizjologią nie zapanujesz, ale możesz się przygotować na intensywne pocenie się ze stresu. Pamiętaj o dobrym antyperspirancie lub blokerze potu. I dodatkowo skorzystaj z antypotowych wkładek pod pachy MY DRY. Tak przygotowany podbijesz świat. Powodzenia!

Jak poczuć się swobodnie podczas pierwszych dni w pracy?

Pierwsze dni w nowej pracy to nie bułka z masłem. Nie dość, że próbujesz zrozumieć, jak działa firma, wykazać się swoją wiedzą i doświadczeniem, to jeszcze przydałoby się zakolegować ze współpracownikami. No nie jest łatwo. Jak zawsze, warto podejść do sytuacji na spokojnie.

pierwsze dni w nowej pracy

Jeśli proces onboardingu w firmie nie działa idealnie, nie bój się pytać. Rozwiewaj wątpliwości, zanim zabierzesz się do pracy. Nie ma nic gorszego niż źle pojęta samodzielność, przez którą musisz skończone projekty poprawiać według innych wzorów czy procedur. Dzięki dociekliwości i pytaniom zaoszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu i nadgodzin w pierwszych dniach pracy.

 

Nie obrażaj się też od razu na dress code. Garnitur może Ci ułatwić opanowanie stresu podczas pierwszych dni w pracy. Nie będziesz się zastanawiać co na siebie włożyć (czy T-shirt nadaje się do biura?). A jeśli stres pierwszych dni w pracy powoduje, że bardziej się pocisz, przyklejone do koszuli wkładki przeciwpotowe MY DRY będą nie do zauważenia pod marynarką. To na pewno lepsze rozwiązanie, niż zmienianie przepoconych koszulek w toalecie.

 

Z garniturem zaprzyjaźnij się również przed prezentacjami i wystąpieniami publicznymi. Elegancki prowadzący robi dużo lepsze wrażenie niż prelegent w bluzie z kapturem. No i oczywiście (o czym była mowa wyżej) w garniturze dyskretnie zabezpieczysz się przed poceniem dzięki wkładkom pod pachy MY DRY. Nikt nie zauważy, że pierwszy raz w życiu prowadzisz szkolenie i pocisz się ze stresu.

Jak przygotować się na wielkie wyjście?

Jakie to niby wielkie wyjścia mnie czekają, zapytasz. Największe i najważniejsze. Czyli śluby i wesela Twoich przyjaciół ze szkoły i studiów. Oczywiście, nie dla każdego wiejskie wesele na 200 osób to wielkie wyjście. Ale dla państwa młodych na pewno jest to jeden z najważniejszych dni w ich życiu.

wielkie wyjście_mydry

Każde takie wielkie wyjście to okazja do założenia najpiękniejszej (ale niekoniecznie najwygodniejszej) sukienki. Jeśli nie chcesz się non stop stresować rozchodzącym się dekoltem, pomyśl o taśmach MY DRY Fashion Tapes. Te transparentne taśmy zatrzymają niesforną sukienkę na miejscu przez cały wieczór. A Ty poświęcisz całą swoją uwagę parze młodej. Może nawet przypomnisz im, żeby wzięli kilka głębokich oddechów i spróbowali opanować stres przed ślubem. W końcu państwo młodzi na pewno denerwują się w takim dniu bardziej niż Ty.

 

Taśmy warto też wrzucić do walizki, kiedy wybierasz się na wakacje. Jeśli zdarzy Ci się wakacyjne wielkie wyjście na romantyczną kolację albo na koncert, lekkie plażowe sukienki mogą potrzebować pomocy. Bo często żyją swoim życiem i trudno nad nimi zapanować. Taśmy MY DRY Fashion Tapes przytrzymają na miejscu ramiączka czy rozcięcie sukienki. Nie będziesz się stresować i non stop sprawdzać, ile ciała pokazujesz.

 

Zapanowanie nad garderobą na pewno da Ci poczucie większego panowania nad sytuacją. Ale pamiętaj, że stres przed większym wyjściem to normalna sprawa. Bądź dla siebie wyrozumiały i spróbuj zapanować nad nerwami na tyle, na ile się da. Policz do 10, weź kilka głębokich wdechów albo… poskacz kilka minut do ulubionej muzyki, żeby się rozluźnić. Dzięki temu rozgrzejesz się też przed tańcem na parkiecie 🙂 Udanej zabawy!

 

Stres, który odczuwasz przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną czy ważnym dla Ciebie wielkim wyjściem to naturalna reakcja organizmu. Przygotuj sobie na takie okoliczności kilka antystresowych lifehacków — ulubioną piosenkę, rozbrajający stres zestaw pytań albo śmieszny filmik z kotami. I na spokojnie podejdź do stojących przed Tobą wyzwań. No i pamiętaj, gdybyś nie czuł stresu w takich sytuacjach, prawdopodobnie byłbyś robotem 😉

A więc głowa do góry ! Będzie dobrze!

Contact Us