Intensywne nocne pocenie się może zdecydowanie zmniejszać komfort wypoczynku. W wielu przypadkach zachodzi nawet konieczność zmiany ubrania i pościeli w trakcie nocy. Nie jest to jedyny powód, dla którego warto się zainteresować tym zjawiskiem. Może być to objaw przepowiadający wiele, również bardzo poważnych chorób. Kiedy ciśnienie i temperatura otoczenia są wysokie, nocne poty to naturalne, fizjologiczne zjawisko zapobiegające przegrzaniu. Jeśli z kolei nocne poty występują bez względu na okoliczności pogodowe, nie można wykluczyć innej przyczyny tej przypadłości. Co powinniśmy wiedzieć o nadmiernej potliwości w nocy? W jakich schorzeniach mamy z nią do czynienia? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w dzisiejszym wpisie.

Gdy pocenie się podczas snu występuje sporadycznie

Czasami nocne poty nie mają nic wspólnego z chorobami somatycznymi. Mogą one wystąpić po stresującym dniu, kiedy układ nerwowy jeszcze się nie zregenerował. Zazwyczaj towarzyszą im wtedy lęki i wahania nastroju, które prowadzą do bezsenności. W tym przypadku, potliwość związana jest przede wszystkim z nadprodukcją adrenaliny (zwanej hormonem walki) oraz kortyzolu, wydzielanych w sytuacjach stresowych. Warto wtedy zmienić pozycję ciała, chwilowo skierować myśli na inne tory, ot, chociażby idąc do kuchni po szklankę wody mineralnej.

Pomocne może być też zapewnienie dostępu świeżego powietrza do sypialni. Czasami nocne pocenie się może być wynikiem zbyt obcisłego stroju do snu lub piżamy szytej z syntetycznych materiałów. Warto zadbać o to, aby piżamy czy koszule nocne uszyte były z naturalnych, przewiewnych tkanin i dzianin dobrej jakości. Jeśli doskwierają nam nocne poty, dobrze jest też ograniczyć picie kawy, alkoholu i palenie papierosów. Wymienione używki podnoszą ciśnienie w ciągu dnia, prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, ale dodatkowo przyczyniają się do bezsenności i zaburzeń termoregulacji.

Schorzenia, którym towarzyszy pocenie się podczas snu

Często powtarzająca się nadpotliwość w nocy nie powinna być pod żadnym pozorem bagatelizowana. Może być ona objawem wielu zaburzeń – od niegroźnych infekcji bakteryjnych czy wirusowych do poważnych chorób metabolicznych oraz nowotworowych. Co może zwiastować?

Nocne, zlewne poty mogą pojawiać się u kobiet około 40. roku życia, przepowiadając nadchodzącą menopauzę. Są efektem zmieniającej się gospodarki hormonalnej prowadzącej do wygaszenia funkcji jajników, a tym samym przejścia ze stanu płodnego w bezpłodny. Niektóre kobiety ten etap w życiu przechodzą całkiem łagodnie, w zasadzie nie cierpiąc z powodu uderzeń gorąca. Nieliczne jednak wymagają pomocy farmakologicznej, by złagodzić dokuczliwe objawy.

Nocne pocenie się może też występować przy chorobach endokrynologicznych, takich jak nadczynność tarczycy. Nie jest to zazwyczaj jedyny objaw w tej jednostce chorobowej. Towarzyszy mu drżenie rąk, niepokój, kołatanie serca oraz utrata masy ciała. Tak niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu oraz wykonania odpowiednich badań laboratoryjnych, o których decyduje lekarz prowadzący.

Pocenie się podczas snu może świadczyć też o zachorowaniu na gruźlicę. Mimo iż od bardzo wielu lat jesteśmy szczepieni na tę groźną chorobę bakteryjną, to wciąż jeszcze, choć sporadycznie, zdarzają się zachorowania. Chorzy uskarżają się na ogólne osłabienie, rozbicie oraz występowanie stanów podgorączkowych.

Wspominając o chorobach, w których występuje niespecyficzne nadmierne nocne pocenie, nie można pominąć nowotworów. Zachorowalność na nie rośnie z roku na rok, stanowiąc plagę XXI wieku.

Pocenie się podczas snu jako efekt uboczny stosowania leków

Czasami zażywanie niektórych leków powoduje nadmierną potliwość w nocy. Idealnym przykładem tego zjawiska są leki przeciwgorączkowe zażywane zazwyczaj przy infekcjach. Obniżają one temperaturę ciała. Z tym samym problemem możemy się spotkać, zażywając leki psychotropowe. Jeśli pocenie się podczas snu jest mocno uciążliwe, lekarz może rozważyć zmianę dawkowania leku.

Jak sobie radzić z problemem nadmiernego pocenia się podczas snu?

Czasem, mimo najszczerszych chęci, problem ten pozostaje w naszym życiu na długi czas. Możemy próbować zniwelować to zjawisko, dbając o dobry sen i starając się unikać czynników stresogennych w życiu. Kiedy jednak jest to niemożliwe, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Odpowiednie nastawienie do problemu może się okazać kluczem do wyeliminowania problemu. Jeśli przyczyną nocnej nadpotliwości jest choroba, zazwyczaj jej leczenie powoduje ustąpienie tej krępującej przypadłości.

Jeżeli nocna nadpotliwość dotyczy okolic pach, warto rozważyć stosowanie wkładek przeciwpotnych, dostępnych w sklepie internetowym www.mydry.pl. Te jednorazowe, dostępne w dwóch kolorach wkładki, zrobione są z naturalnych, przebadanych dermatologicznie włókien. Nie uczulają użytkownika, dodatkowo są bezpieczne i biodegradowalne. Ponadto są bardzo chłonne, dzięki czemu nocne pobudki na zmianę piżamy odejdą w zapomnienie. Warto mieć je w kosmetyczce podręcznej, kiedy udajemy się na wakacje, do sanatorium lub szpitala. Wkładki przeciwpotne są też idealnym rozwiązaniem na co dzień.

Stosując wkładki MY DRY możemy zapomnieć o dezodorantach i antyperspirantach zawierających szkodliwe substancje, w naturalny sposób dbając o swoje zdrowie i komfort.

Zdjęcie autorstwa Daria Shevtsova z Pexels

Contact Us