Pocenie się jest bardzo potrzebną reakcją, która jednak niekiedy może przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Co możesz zrobić, gdy cierpisz na nadpotliwość? Jak sprawdzić, czy nadmierne pocenie się to jedynie przykry dyskomfort, a nie wynik poważnej choroby? Przeczytaj poniższy artykuł a dowiesz się więcej o hiperhydrozie oraz poznasz najlepsze sposoby na walkę z potem.

Pocenie się to rzecz normalna!

Generalnie sprawa wygląda tak – choć prawie nikt o tym nie mówi, to każdy z nas  się poci. I to dobrze! Pocenie się jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu. Dlaczego się pocimy? Aby utrzymać prawidłową ciepłotę ciała oraz wydalać zbędne produkty przemiany materii. Pot u zdrowego człowieka składa się przede wszystkim z wody (około 98%), soli, węglowodanów, tłuszczów, minerałów oraz związków takich jak amoniak, kwas moczowy i mocznik. Pocenie się w połączeniu z łojem tworzy również płaszcz wodnolipidowy, czyli naturalną powłokę na powierzchni skóry. Za co odpowiada ten płaszcz? Za ochronę skóry przed bakteriami, grzybami, wirusami czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej pocimy się w trakcie uprawiania sportu, podczas upalnej pogody czy w sytuacjach stresowych.

Zapewne wiesz, że pot wydzielany jest przez gruczoły potowe. Znajdują się one na całej powierzchni ciała.  Najwięcej znajdziesz ich na dłoniach, czole, podeszwach i pod pachami. Gruczoły potowe dzielimy na:

  • ekrynowe, które produkują wodnisty pot, umożliwiając regulację temperatury ciała,
  • apokrynowe, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach potu i uchodzą do wnętrza mieszków włosowych, dlatego znajdziesz je jedynie na skórze owłosionej.

Nadpotliwość – przyczyny i objawy

Ok, pocimy się wszyscy. Nie każdy z nas jednak walczy z codziennym dyskomfortem, gdy w pracy lub w barze widzi pod pachami mokre plamy potu. Jeżeli często zakładasz marynarkę, by zakryć wilgotne miejsca lub szybko chowasz się w toalecie, aby się odświeżyć, prawdopodobnie cierpisz na hiperhydrozę, czyli nadmierną potliwość.

Średnio jako ludzie wydzielamy około 700-900 ml potu dziennie. Dlaczego niektórzy z nas pocą się bardziej? Bardzo często zaburzenie funkcjonowania gruczołów potowych ma charakter pierwotny. Niestety z tego powodu nie można określić dokładnej przyczyny nadpotliwości. Trendy w stylu życia (ciągły pęd i presja osiągnięć) z kolei bardzo często wywołują nadpotliwość stresową. Wyłania się ona w trudnych sytuacjach zarówno biznesowych, jak i prywatnych.

Nadpotliwość bardzo często dotyczy pach i dłoni, jednak wiele osób poci się również na stopach i skórze głowy. Niekiedy też chorzy cierpią na uogólnioną nadpotliwość – w takim przypadku pocenie się występuje na całym ciele. Objawami nadpotliwości są oczywiście białe plamy na ubraniach i nieprzyjemny zapach. Gdy jednak poceniu się towarzyszą inne symptomy, możesz cierpieć z powodu hiperhydrozy wtórnej, której przyczyną jest inna choroba.

Nadpotliwość a choroby – czy nadmierne pocenie się to powód do zmartwień?

Nadpotliwość może być objawem współtowarzyszącym różnym schorzeniom. Twoja hiperhydroza pojawiła się nagle i podstawowe metody nie pomagają? Obserwuj swoje ciało i koniecznie udaj się do lekarza. Nadmierne pocenie się może być w końcu wynikiem tarczycy, nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca czy zaburzeń hormonalnych. Nadpotliwość pojawia się również przy infekcjach bakteryjnych, otyłości, zaburzeniach neurologicznych, podczas menopauzy czy w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu.

Niepokojące objawy skonsultuj z lekarzem, który na podstawie wstępnej diagnostyki oraz badań będzie mógł zdecydować, czy sytuacja wymaga wizyty u specjalisty.

Jak zwalczyć pot pod pachami i odzyskać komfort? Sposoby na potliwość

Wilgotne dłonie tuż przed poznaniem nowej osoby na imprezie, białe plamy potu pod pachami na ważnym wystąpieniu publicznym, krople spływające po czole… Jeżeli poproszę Cię teraz o przypomnienie sobie sytuacji, w których nadmiernie się pociłeś, zapewne wróci do Ciebie poczucie wstydu i chęć schowania się pod ziemię. Niestety, pomimo tego że wszyscy się pocimy, mokre ubrania i przykry zapach nie są społecznie akceptowane. Czy możesz zatem coś zrobić, aby zaprosić do życia trochę lekkości i w końcu przestać się przejmować?

Zdecydowanie tak. Co więcej, sposobów na powstrzymanie lub zminimalizowanie nadpotliwości jest kilka. Zacznijmy jednak od tych podstawowych. Przede wszystkim, w walce z potem najlepsze jest utrzymywanie odpowiedniej higieny (regularne mycie ciała). Pamiętaj także o systematycznym stosowaniu antyperspirantów, dezodorantów czy mydeł lub żeli antybakteryjnych. Duży wpływ na potliwość pod pachami, ale też na całym ciele, ma odzież. Dlatego po przeczytaniu tego artykułu koniecznie zobacz, z jakiego materiału są wykonane Twoje ubrania. Niezawodna dla skóry jest bawełna oraz inne naturalne materiały. Bardzo często to właśnie sztuczne włókna są przyczyną białych plam potu. A co jeśli bardzo lubisz swoje ubrania lub pocisz się pomimo noszenia naturalnych włókien? Skorzystaj wtedy z wkładek przeciwpotnych pod pachy.

Co jeszcze możesz zrobić? Aby zwalczyć pot, unikaj pikantnych i gorących potraw, mocnej kawy i herbaty oraz innych używek. Jeżeli to stopy pocą się najbardziej, spróbuj zasypek, które chłoną nadmiar wilgoci i chronią skórę przed podrażnieniami.

Leczenie nadpotliwości

Czasami jednak jedynym ratunkiem na nadpotliwość jest leczenie. Jeżeli nadmierna potliwość jest efektem innej choroby, to razem ze specjalistą skupisz się na kuracji podstawowego schorzenia. Jeżeli jednak to hiperhydroza jest głównym problemem, to najpewniej czekają Cię dwie metody: nieinwazyjna, polegająca na stosowaniu silniejszych antyperspirantów lub doustnych preparatów ziołowych albo instrumentalna/ zabiegowa, która polega na zablokowaniu lub częściowym zniszczeniu gruczołów potowych.

Wkładki przeciwpotne do ubrań

Jak już ustaliliśmy na początku artykułu, pocenie się jest rzeczą naturalną. Niestety, niektórzy z nas po prostu pocą się bardziej. Co jednak zrobić, aby nie czuć wstydu i dyskomfortu a równocześnie nie zaburzać naturalnych procesów?

Rozwiązaniem są wkładki przeciwpotne do ubrań. Ten sposób jest dobry m.in.dla osób, u których mocniejsze antyperspiranty lub blokery wywołują podrażnienia skóry. Niekiedy zdarza się też, że tego typu preparaty są przyczyną przebarwień na ubraniach. Aby temu zapobiec, możesz stosować standardowe dezodoranty lub antyperspiranty i nosić wkładki MY DRY, które zabezpieczą bluzkę przed przebarwieniami. Wkładki są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą w delikatniejszy sposób walczyć z potem.

Dlaczego warto nosić wkładki pod pachy MY DRY?

Wyobraź sobie dzień, w którym możesz w pełni być sobą. Ot, tak po prostu. Wstajesz rano, przyklejasz wkładki do t-shirtu, koszuli czy swetra i korzystasz z życia w 100%. Pracujesz z klientami, a Twoje myśli krążą jedynie wokół nowych rozwiązań. Nie ma ani zerkania w stronę pach czy dyskretnego wycierania skóry. Prowadzisz super szkolenie, po którym możesz ze spokojem przyjąć oklaski i uściski od uczestników, zamiast uciekać do toalety. Tak właśnie może wyglądać Twoja codzienność z wkładkami MY DRY. Nie ingerują one w działanie gruczołów potowych, a jedynie subtelnie kryją jego efekty, dzięki czemu możesz uwolnić swój potencjał i odzyskać radość z życia, którą skutecznie odbierał Ci pot.

Wkładki przeciwpotne skutecznie zatrzymują wilgoć wewnątrz materiału. Specjalna folia pełni funkcję tamy, która nie przepuszcza potu dalej. Dzięki niej, wkładki nie przesiąkają i można je stosować nawet do 24 godzin od momentu ich założenia! Jeżeli martwisz się o podrażnienia lub swędzenie wywołane dodatkowym materiałem pod pachami, to śpieszymy z dobrą informacją. Nasze wkładki zostały dokładnie przebadane dermatologicznie, dzięki czemu masz pewność, że nosisz produkt hipoalergiczny. Co więcej, pod pachami masz produkt, którego tak naprawdę nie czujesz! Nie czujesz nie tylko nieprzyjemnej wilgoci pod pachami, ale także nic Cię nie uwiera ani nie ogranicza ruchów. Po prostu nosisz swoje wygodne ubranie.

Sami testowaliśmy wkładki MY DRY i puściliśmy je w świat dopiero wtedy, gdy uznaliśmy, że są wystarczająco komfortowe. Pozostają na swoim miejscu, ale są łatwe do usunięcia. Przede wszystkim jednak są niewidoczne dla innych! Nikt więc nie ma pojęcia o Twoim problemie. Co więcej, z biegiem czasu również i Ty zapominasz o niegdyś przeszkadzającej Ci potliwości. Inną, ale równie ważna zaletą jest fakt, że wkładki przeciwpotne zmniejszają potrzebę prania ubrań. Na pewno nie jeden raz zdarzyło Ci się zdejmować z suszarki ulubiona bluzkę i zdziwić się jej zużytym, rozciągniętym materiałem. Tak niestety bardzo często dzieje się przy zbyt częstym praniu. Dzięki wkładkom pierzesz rzadziej, a Twoje dodające energii w ważnych sytuacjach ubrania, służą Ci dłużej.

Jeżeli jesteś zainteresowany wkładkami przeciwpotnymi, sprawdź nasz pakiet testowy, składający się z 3 par białych wkładek. Dowiesz się więcej tutaj.

Contact Us