Z pewnością każdemu z nas lub naszych bliskich zdarzyło się przebudzić w środku nocy z mokrymi włosami w wilgotnej pościeli. Nie da się ukryć, że przypadłość ta nie należy do najprzyjemniejszych i powoduje u nas spore poczucie dyskomfortu. Budzimy się niewyspani, zmęczeni i sfrustrowani. Nierzadko po tego typu incydencie mamy problem z ponownym zaśnięciem. Równie niełatwy bywa poranek. Trudno jest się zmobilizować do działania odczuwając skutki bezsennej nocy. Czy można uniknąć podobnych sytuacji? Sprawdźmy, jakie są najważniejsze przyczyny pocenia się w nocy i czy faktycznie powinno ono wzbudzać nasz niepokój.

Dlaczego pocimy się w nocy?

 

Przyczyn może być bardzo wiele, dlatego należą one do nieoczywistych i trudnych do zdiagnozowania objawów. Nocne poty występujące od czasu do czasu niekoniecznie muszą świadczyć o ciężkiej chorobie toczącej nasz organizm. W wielu przypadkach pocenie się w nocy może być efektem nocnego przegrzania naszego organizmu na skutek warunków atmosferycznych (np. podczas snu w ciepłym pomieszczeniu w czasie letnich upałów).

Problem ten może występować, gdy mamy zwyczaj spania w zbyt ciepłej i nieadekwatnej do pory roku piżamie, w dodatku wykonanej z syntetycznych materiałów o niewielkiej przepuszczalności powietrza. Z podobnym efektem możemy się spotkać także na skutek używania zbyt grubej lub niskiej jakości pościeli. Najbardziej komfortowe warunki do snu zapewnia czysta bawełna. W powyższych przypadkach możemy zmienić naszą nocną odzież na lżejszą oraz zadbać o regularne wietrzenie sypialni przed snem. Temperatura w niej nie powinna przekraczać 20 °C. Warto także zadbać o ruch i czas spędzany na świeżym powietrzu. Idealnym rozwiązaniem mającym wpływ na jakość naszego snu mogą być także regularne wieczorne spacery.

Pocenie się w nocy a styl życia

 

Niekiedy wysoka potliwość w trakcie snu bywa skutkiem ubocznym mniej lub bardziej regularnego zażywania przeróżnych substancji psychoaktywnych. Takich jak kofeina, alkohol, nikotyna, narkotyki oraz leki. Mowa tu zwłaszcza o lekach i tabletkach przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, a także hormonalnych, sterydowych lub antydepresantach. W kwestii nocnych potów sporo do powiedzenia ma także nasza waga oraz niezdrowy tryb życia. Pamiętajmy, że pocenie się w nocy występuje częściej u osób zmagających się z nadwagą.

Zalecana jest zmiana diety oraz unikanie jedzenia przed snem, a zwłaszcza ciężkostrawnych lub pikantnych potraw. Najczęściej jednak pocenie się w nocy jest efektem ubocznym naszych nadmiernych emocji. Zarówno wszystkich doznań, jak i niezwykle intensywnych snów. Podświadomość przetwarza wszystko co przeżyliśmy w ciągu dnia, zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Ciągły stres, napięcie lub strach – to emocje, które mają największy wpływ na nasz spokojny sen. Ogromne znaczenie ma też zbyt duże nagromadzenie bodźców wizualnych i dźwiękowych, które „przemęczają” nasz mózg. Wpływa na to duża ilość czasu spędzanego przed komputerem lub smartfonem, głośna muzyka, długie oglądanie telewizji, czy też wielogodzinne granie w gry komputerowe. Dlatego przed położeniem się do łóżka dobrze jest unikać intensywnych wrażeń i próbować wyciszyć umysł. Samoczynnie lub za pomocą książki, relaksacyjnej muzyki lub w ostateczności naturalnych ziołowych preparatów.

 

Czy pocenie się w nocy może zwiastować chorobę?

 

Regularne pocenie się w nocy może być także sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez nasz organizm. Bywa efektem wielu chorób, objawiających się wysoką gorączką lub stanami podgorączkowymi. W tym także chorób zakaźnych oraz infekcji bakteryjnych. Z nocnym poceniem mamy do czynienia w przypadku problemów z tarczycą, a zwłaszcza jej nadczynnością, która może objawiać się także nerwowością, kołataniem serca, utratą masy ciała oraz drżeniem rąk. Wraz z charakterystycznymi uderzeniami ciepła stanowią one także częsty scenariusz w przypadku menopauzy, z której dokuczliwymi objawami zmaga się wiele kobiet. Z nocnymi potami spotykają się także osoby cierpiące na bezdech senny, najczęściej powiązany z uciążliwym chrapaniem. Tego typu sen zamiast pożądanego odpoczynku i „wyłączenia” naszego organizmu, powoduje jego zmęczenie i może być przyczyną cukrzycy, nadciśnienia oraz problemów z sercem.

Kolejnym powodem nocnego pocenia może być hipoglikemia, czyli niski poziom glukozy we krwi oraz brak witaminy D. Nocne poty są też charakterystycznym objawem niektórych nowotworów, takich jak np. chłoniak Hodgkina. Jeżeli nie potrafimy zidentyfikować żadnych przyczyn pocenia się w nocy możliwe także, że mamy do czynienia z potliwością idiopatyczną. Objawiającą się wytwarzaniem nadmiernej ilości potu przez nasz organizm. W każdym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą.

 

Niezależnie od przyczyn naszego pocenia się w nocy i częstotliwości jego występowania, możemy odzyskać komfort snu, korzystając z wygodnych, a co najważniejsze – skutecznych i bezpiecznych wkładek pod pachy. Wkładki przeciwpotowe pochłaniają pot i eliminują jego zapach, gwarantując ochronę przez całą dobę.

Contact Us