Wraz z nadejściem nowego roku, czas na noworoczne postanowienia. Licznik wyzerowany więc mamy idealny moment na weryfikację zeszłorocznych osiągnięć i wprowadzenie w życie nowych zasad, które pomogą nam prowadzić bardziej uporządkowane i satysfakcjonujące życie.

Pot wylewany na siłowni

Bardzo częstym postanowieniem noworocznym jest decyzja o tym by zadbać o kondycję fizyczną. Zarówno panie, jak i panowie, zaczynają częściej odwiedzać siłownie i kluby fitness. Chcąc osiągnąć wymarzoną figurę, wzmocnić mięśnie i zachować zdrowie, wylewamy hektolitry potu. Szczególnie w początkowym okresie, gdy dopiero rozpoczynamy pracę nad kondycją fizyczną, ciało reaguje na ćwiczenia wzmożonym wydzielaniem potu. Organizm obawia się przegrzania, dlatego włącza mechanizm termoregulacji. Mokra od potu koszulka przykleja się do ciała, jesteśmy zmęczeni i zirytowani. Jak temu zapobiec?

Postaw na profesjonalną odzież sportową i dobry antyperspirant. Ta pierwsza to odzież treningowa, która daje komfort ruchów podczas ćwiczeń i pomaga zniwelować skutki nadmiernego pocenia. Pamiętaj o tym, że sztuczne materiały nie sprzyjają spoconej skórze brzucha i pleców. Większość z nas poci się najobficiej w dołach pachowych. To właśnie te miejsca rozgrzewają się najmocniej podczas ćwiczeń. To jednak nie pot, lecz bakterie wywołują przykry zapach, którego tak bardzo chcemy uniknąć na siłowni czy podczas zajęć fitness. Rozwiązaniem tego problemu jest Antyperspirant MYDRY [DEO] Sensitive, który nie zawiera ani alkoholu, ani glinu, ani oczywiście parabenów. Jest więc bezpieczny dla skóry, a ponadto w jego składzie znalazły się mikroorganizmy, będące naturalnymi wrogami bakterii wywołujących brzydki zapach potu. Co ważne, Antyperspirant MYDRY [DEO] Sensitive nie pozostawia śladów na ubraniu, a ekstrakt z lawendy nadaje skórze delikatny, świeży zapach.

Rzucanie palenia a noworoczne postanowienia

Każdego roku tysiące palaczy decyduje się rzucić zgubny nałóg. Rzucanie palenia jest szczególnie popularnym postanowieniem noworocznym. Każde dziecko wie, że palenie szkodzi zdrowiu, ale nie każdy ma świadomość, że – podobnie jak to, co spożywamy – wpływa także na zapach potu. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli gruczołów potowych.

Skórę człowieka pokrywają dwa rodzaje gruczołów potowych – ekrynowe i apokrynowe. Pierwsza grupa to gruczoły, które odpowiadają za proces termoregulacji. Zostają uaktywnione na przykład podczas ćwiczeń i dbają o to, by organizm się nie przegrzał. Mamy ich od 2 do 5 milionów. Pot który wydzielają to bezwonna i bezbarwna ciecz, składająca się niemal w całości z wody. Ułamek jego składu (jedynie 2%) stanowią: mocznik, amoniak, fizjologiczny roztwór chlorku sodu oraz związki mineralne (potas, magnez i żelazo).

Noworoczne diety

Drugi rodzaj gruczołów potowych to gruczoły apokrynowe. To one odpowiadają za przykry zapach potu. Pot który wydzielają składa się bowiem z wody, białek, lipidów i kwasów organicznych, ale również kwasu mlekowego i mocznika. Tworząc noworoczną dietę warto jednak zwrócić szczególną uwagę na składniki, które wpływają na skład potu apokrynowego. W zależności od tego co jemy, mogą się w nim znaleźć inne substancje chemiczne, takie jak fosforany i siarczany, kwas octowy, walerianowy, kapronowy, masłowy, kaprylowy, ale również aceton i alkohol etylowy. Znajdujące się na skórze bakterie i grzyby mają więc idealną pożywkę do rozwoju.

Menu idealne dla bakterii to białka i tłuszcze. Jeśli więc spożywamy ich dużo, dajemy mikroorganizmom to, czego potrzebują najbardziej. W nowym roku wiele osób decyduje się na wprowadzenie nowych zasad żywienia. Warto tu wspomnieć o popularnej diecie proteinowej Doktora Dukana – bakterie bytujące na skórze pach będą zachwycone, jednak to właśnie rodzaj diety, która wyraźnie pogarsza zapach potu. Jeśli chodzi o dokarmianie bakterii i grzybów, podobnie skuteczną (i oczywiście niekorzystną dla nas) będzie dieta pełna fastfood’ów i wysokokalorycznych, smażonych produktów. Inne produkty żywnościowe, które wpływają na zapach potu, to cebula, czosnek i brokuły. Po ich spożyciu organizm wydziela związki siarki. Czosnek i cebula to jednak wartościowe składniki, które pomagają np. w walce z przeziębieniem. Jeśli poszukujesz sposobu na walkę z zapachem potu, wybierz wkładki przeciwpotowe MYDRY, które pochłaniają nadmiar wilgoci wraz z jego zapachem.

Nowy rok to idealny czas na zmiany. Wprowadzaj je korzystając z produktów MYDRY, a pot nie będzie przeszkodą na drodze do sukcesu.

Contact Us