Prawie połowa pracowników zbadanych przez firmę Deloitte odpowiedziała, że są gotowi poszukać innej pracy, jeśli będą musieli częściej pojawiać się w biurze. Jak widzisz, praca (przynajmniej w części) zdalna jest dla pracowników bardzo ważna. A ponieważ firmy nie zauważyły przy tym spadku efektywności i zobaczyły szanse na spore cięcia kosztów (m.in. wynajem mniejszych powierzchni biurowych), praca zdalna czy hybrydowa jest coraz bardziej popularna. Czy oficjalnie zdetronizuje pracę stacjonarną?
System hybrydowy. Czy to koniec pracy w 100% zdalnej?
Według danych Deloitte ponad 70% firm zorganizowało system pracy zdalnej lub hybrydowej. Czy pracodawcy mogą mieć uzasadnione obawy przed pracą w 100% zdalną? Jest kilka względów, które przemawiają za promowaniem pracy hybrydowej i zachęcaniem pracowników do (przynajmniej 2 w tygodniu) wizyt w biurze.
Największy minus pracy w trybie home office to rozpad relacji międzyludzkich. Szczególnie przy pracy zespołowej ważne jest budowanie więzi i zaufania w zespole. Dobre relacje między pracownikami wpływają z kolei na to, jak szybko i efektywnie komunikuje się ze sobą i współpracuje zespół. Kontakty online to nie to samo, co rozmowa na żywo z druga osobą.
Stąd bierze się kolejna wada pracy zdalnej, czyli brak nieformalnych relacji biurowych. Bez ploteczek i wymiany półoficjalnych informacji, trudniej poczuć się częścią grupy i zaangażować w życie firmy. Przełożonym z kolei ciężko w onlinowym biurze wyczuć nastroje i stan morale podwładnych. Brak tej nieformalnej części biurowego ekosystemu sprawia też, że trudniej jest wdrożyć i zaangażować w firmowe sprawy nowych pracowników.
Pracodawcy muszą wziąć pod uwagę te minusy pracy zdalnej i zastanowić się, jak zachęcić ludzi do (przynajmniej częściowego) powrotu do biur.
Twoja firma zdecydowała się na system hybrydowy? Po pierwsze, nie panikuj! Jeśli czujesz, że powrót do biura Cię stresuje, spróbuj delikatnych środków uspokajających, na przykład zaparz sobie rano napar z melisy. Na poważniejsze objawy stresu, takie jak nadmierne pocenie, przydadzą się mocniejszy antyperspirant i wkładki przeciwpotowe. Po drugie, pamiętaj, że wracasz do czegoś, co nie tak dawno było Twoją codziennością. Ani się obejrzysz, a zaaklimatyzujesz się znowu w biurze i może nawet nie zatęsknisz za home office.
Pracownicy chcą pracy zdalnej. Czy i jaki system hybrydowy zaakceptują?
Jak przekonać pracowników do pracy hybrydowej, gdy 41% z nich uważa, że przy pracy indywidualnej są bardziej efektywni „na home office”? Do tego, co trzeci badany przez Deloitte, gdyby mógł pracować zdalnie przez wybraną liczbę dni, zgodziłby się nawet na niższą pensję.
Odpowiedź na to pytanie także znajduje się w badaniu. 2 dni w biurze i 3 dni pracy zdalnej to model hybrydowy, który najbardziej podoba się pracownikom. Niektórzy pracodawcy zaczęli nawet od niższego progu wejścia — na początek zapraszali do biura raz w miesiącu i stopniowo zwiększali tę częstotliwość. Taki system pozwala powoli przyzwyczaić się do pracy w biurze ponownie.
Co firma może dodać do takiego systemu, żeby był dla pracowników bardziej atrakcyjny? Na przykład elastyczne godziny, czyli rozpoczynanie i kończenie pracy w widełkach 7:00-9:00 i 15:00-18:00. Ważna jest też dobra organizacja pracy, o czym za chwilę.
Pracę zdalną czy hybrydową trzeba odpowiednio zorganizować
37% badanych czuje, że pracodawca w żaden sposób ich nie wspiera podczas pracy zdalnej. Brak jasnych zasad organizujących pracę z domu wzbudza niezadowolenie pracowników. Pracodawcy muszą zrozumieć, że zostawianie organizacji home office na barkach zatrudnionych utrudnia wypracowanie wspólnych zasad współpracy w firmie.
Za kolei przy systemie hybrydowym prawie jedna piata pracowników nie jest zadowolona z wprowadzonych zasad. Często (38% pytanych) chodzi o to, że firma nie konsultuje z pracownikami tego, jaki system hybrydowy wprowadzi. Przejście od niezorganizowanej (w odczuciu pracowników) pracy zdalnej, do narzuconego systemu powrotu do biura to zbyt drastyczna zmiana.
Systemy, które dają tak dużą elastyczność i swobodę, muszą, paradoksalnie, opierać się na regularnym rytmie pracy. Dni biurowe powinny pokrywać się z datami spotkań, szkoleń i prac projektowych w zespołach. Przy ograniczonej dostępności wszystkich pracowników na miejscu, pilnowanie takiej organizacji jest wyjątkowo ważne.
Co możesz zrobić ze swojej strony, jeśli chcesz pracować zdalnie? Pokaż, że traktujesz pracę poważnie i postaraj się o profesjonalny wygląd, kiedy łączysz się na spotkania online z domu. Nie musisz zakładać garsonki czy garnituru, ale wyprasowana koszula na pewno nie zaszkodzi. Przed spotkaniem z szefem lub ważnym klientem sprawdź na kamerze, jak prezentuje się Twoja koszula i stanowisko pracy.
Jak więc będziemy pracować w 2023 roku? Czy wygra praca zdalna, hybrydowa, czy jednak powrót do biura? Najnowsze zmiany w Kodeksie Pracy wprowadziły przepisy określające zasady organizacji pracy zdalnej, więc home office nigdzie się nie wybiera. Natomiast praca w biurze wciąż pozostaje ważnym elementem budowania relacji z ludźmi i pomaga poczuć się częścią firmy, w której pracujemy. Wszystko wskazuje więc na to, że złotym środkiem będzie model hybrydowy — praca z domu połączona z wizytami w biurze.
Źródła: https://www.prawo.pl/kadry/stan-pracy-hybrydowej-w-polsce-doswiadczenia-i-oczekiwania,518141.html