Jeżeli przez większość czasu zmagasz się z przyspieszonym oddechem, frustracją, czy też masz problemem z koncentracją, prawdopodobnie cierpisz z powodu stresu. Któż z nas nigdy nie spotkał się ze stresem w pracy? Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, aby poradzić sobie z nerwami i uspokoić myśli.

Stres w pracy – dlaczego się stresujesz?

Najprościej tłumacząc, stres to reakcja organizmu w odpowiedzi na sytuacje, które go obciążają, zakłócają jego równowagę lub przekraczają Twoje możliwości poradzenia sobie z tym, co się dzieje. Jeśli na przykład szef zarzucił Cię obowiązkami, brakuje Ci czasu, dokucza Ci bol głowy, a sytuacja sprawia, że nawet w domu puszczają Ci nerwy, to mimo iż stres w pracy ma związek z wykonywanym zawodem, jego skutki odczuwasz również wtedy, gdy w sobotnie popołudnie spędzasz czas z rodziną. Stres jest kwestią bardzo indywidualną i bazuje na subiektywnym postrzeganiu relacji z drugą osobą lub światem zewnętrznym. Z tego powodu niektóre osoby stresują się przed wystąpieniem publicznym, a inne nie mają z tym większego problemu. Ta sama sytuacja może wywoływać u każdego różne emocje.

Stres w pracy a w domu

 Na wykonywanie obowiązków poświęcamy średnio aż 10 lat. Praca chcąc czy nie chcąc, odgrywa więc bardzo ważną rolę w życiu. Równocześnie jest także główną przyczyną nerwów. Stres w pracy może być wywołany nadmiarem obowiązków, nieporozumieniem, trudnym wyzwaniem lub generalnie niesprzyjającym środowiskiem. Ważne jest tutaj także globalne myślenie. Nasze społeczeństwo popada w tendencję “więcej, więcej!”, a niestety jako ludzie nie jesteśmy w stanie cały czas działać na wysokich obrotach. Gdy dodamy do tego ciągłą rywalizację w pracy, otrzymujemy idealny przepis na długofalowy stres.

Z kolei dom jest w teorii oazą spokoju i zapewnia odpoczynek od stresu w pracy. Każdy z nas wie jednak jak to wygląda w praktyce. Życie prywatne potrafi bardzo często dostarczyć nerwów, przez które nie potrafimy skupić się również w pracy. Bywa różnie – partnerskie kłótnie, choroba bliskiej osoby, trudności w spełnianiu marzeń, wyzwania w realizowaniu pasji. Najważniejsze, aby nie zostać w trudnych sytuacjach samemu. Jeżeli odczuwasz stres związany z życiowymi problemami, koniecznie porozmawiaj z przyjacielem lub terapeutą.

Skutki stresu

Stres w życiu prywatnym jak i zawodowym może być pozytywny lub negatywny. Ten pierwszy motywuje do działania, mobilizuje oraz narzuca strukturę, dzięki której jesteś w stanie zrobić więcej. Z kolei drugi wywołuje nerwowość czy irytację, które przekładają się na zachowanie. Pod wpływem stresu możesz wyładowywać emocje na współpracownikach lub znajomych, popełniać błędy i mieć trudności z koncentracją. Skutki negatywnego stresu zależą też od tego, jak długo się z nim zmagasz. O ile skutki nieprzespanej nocy przed ważną prezentacją są dosyć łatwe do złagodzenia, o tyle choroba wieńcowa lub zawał serca wywołane długotrwałym stresem są zdecydowanie trudne do leczenia.

Najczęstszymi skutkami stresu są:

  • bóle głowy,
  • tiki nerwowe,
  • przyspieszony oddech,
  • drżenie kończyn,
  • podwyższone tętno,
  • kołatania serca,
  • nadmierne pocenie się,
  • suchość w ustach i gardle,
  • trudności z pamięcią i koncentracją.

 

Z kolei długotrwały stres może prowadzić do:

  • depresji,
  • nerwicy,
  • spadku odporności,
  • innych zaburzeń psychicznych.
  • nadciśnienia,
  • cukrzycy,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • bezsenności.

 

Jak radzić sobie ze stresem w pracy i w domu? Poznaj kilka skutecznych sposobów

Uprawiaj sport

Stres zwiększa w organizmie poziom kortyzolu (nazywanego hormonem stresu). Skutecznie obniżysz go poprzez aktywność fizyczną, która równocześnie pobudzi wydzielanie endorfin. Są one odpowiedzialne za uczucie szczęścia. Co możesz zrobić, aby podnieść ich poziom? Potrzebujesz zwiększyć liczbę uderzeń serca do 120-180 razy na minutę przez pół godziny dziennie. Możesz więc wykonać trening lub wybrać dowolną aktywność fizyczną i łącznie w ciągu dnia uprawiać ją przez 30 minut. Dobrym pomysłem jest także codzienny spacer przez co najmniej 20 minut.

Regularny sen a stres w pracy

To jest podstawa! Powinieneś wyrobić w sobie nawyk codziennego chodzenia spać o tej samej porze i przesypiania co najmniej 6h. W ten sposób będziesz łatwiej zasypiać. Warto też, abyś nie korzystał w łóżku ze smartfona. Jasny ekran w połączeniu z nowościami z całego świata skutecznie zwiększają stres i zaburzają sen. Najlepiej więc będzie jak przed pójściem spać zostawisz telefon w drugim pokoju lub położysz daleko od siebie.

Jedz zdrowo by uniknąć stresu

Częstą reakcją na stres jest zajadanie go… niezdrowym jedzeniem. Niestety, kupowanie czekoladek lub spożywanie alkoholu przynoszą jedynie krótkotrwałą ulgę, a tak naprawdę, jeszcze pogarszają sytuację. Twoja głowa myśli, że poprawiasz w ten sposób swój nastrój, ale tak naprawdę wyrządzasz sobie dużą krzywdę.

 

Jeżeli chcesz zmniejszyć swój stres w pracy i w domu, warto:

  • dbać o codziennie nawodnienie,
  • jeść porządne śniadanie,
  • wpleść w dietę owoce i warzywa, które są super przegryzką w pracy i podczas spotkań,
  • pić zieloną herbatę
  • odstawić kawę i energetyki, które za sprawą kofeiny podnoszą poziom stresu,
  • ograniczyć alkohol.

 

Stres w pracy? Głęboko oddychaj!

Wiesz, że oddech i psychikę łączy silna relacja? Twoje emocje wpływają na rytm oddechu. Kiedy się stresujesz, spłycasz, przyspieszasz oddech lub całkowicie go wstrzymujesz. Gdy jesteś zrelaksowany, oddychasz spokojniej i głębiej. Skoro nastrój wpływa na oddech, to oddech może wpływać na nastrój! Praktykując świadome oddychanie możesz więc skutecznie uspokoić się i zmniejszyć stres.

  • znajdź wygodne miejsce,
  • wycisz telefon,
  • usiądź na poduszce lub czymś wygodnym,
  • przymknij oczy,
  • zacznij oddychać swoim naturalnym rytmem,
  • staraj się skupić na oddechu i ciele – zwracaj uwagę na to, gdzie czujesz oddech (czy rozszerza się klatka piersiowa, wypycha brzuch)

 

Wystarczy nawet, że będziesz praktykować świadomy oddech parę minut dziennie, aby uspokoić myśli. Jednak im więcej czasu na to poświęcisz, tym łatwiejsze będzie to ćwiczenie.

Odpoczywaj

Są takie czynności, które sprawiają, że nic więcej nie zaprząta Ci głowy. Gdy nie myślisz o niczym innym Twój organizm jest w stanie naprawdę odpocząć. Dlatego zastanów się, które czynności pozwalają Ci odetchnąć i po prostu… rób ich więcej! Popularnymi sposobami na stres jest słuchanie muzyki, ciepła kąpiel ze świecami, masaż, oglądanie filmu lub czytanie książki.

Spędzaj czas blisko natury

Ostatnim sposobem, dzięki któremu możesz zwalczyć stres, jest przebywanie na łonie natury. Bliskość przyrody spowalnia oddech, zachęca do aktywności fizycznej i uwalnia głowę od natłoku myśli. Chociaż nie każdy z nas mieszka tuż przy lesie, w wielu przypadkach znalezienie pobliskiego parku lub skweru nie stanowi problemu. Dlatego staraj się jak najwięcej przebywać wśród natury – zamiast joggingu po chodniku wybierz park. Również przejażdżka rowerem dostarcza zupełnie innych wrażeń, gdy prowadzona jest przez las, a nie miasto.

 

Jak ukryć stres w pracy?

Stres wywołuje nadmierną potliwość, która z kolei w prosty sposób prowadzi do poczucia wstydu oraz dyskomfortu spowodowanego noszeniem mokrej odzieży. Jeżeli chcesz więc zadbać o siebie w trakcie stresu, miej zawsze przy sobie wkładki przeciwpotowe MYDRY. Dzięki nim zachowasz świeżość nawet do 24 godzin i unikniesz plam pod pachami.

Zdjęcie: utworzone przez pch.vector – pl.freepik.com

Contact Us