Nagle, z dnia na dzień, nasze firmy, biura i stanowiska pracy zostały przeniesione do domu – niejednokrotnie na kanapę do salonu lub stół w jadalni. Z czym wiążą się tak diametralne zmiany w sposobie pracy, czym grożą i jak sobie z nimi radzić, by nie postradać zmysłów? Syndrom home office co to takiego?

Niewielka część z nas praktykowała dotychczas home office czyli pracę z domu – copywriterzy, programiści czy graficy od dawna wiedzą „z czym to się je” oraz… czym grozi. Jednak zdecydowana większość z nas została zaskoczona zarówno pandemią, jak i nową formą pracy, do której zostaliśmy zmuszeni przez zaistniałe okoliczności.

Home office w czasach pandemii

Pandemia przyśpieszyła coś, co i tak w wielu branżach zbliżało się wielkimi krokami, czyli home office. Oczywiście, zupełnie inaczej sprawy mają się w przypadku zmian wdrażanych powoli, stopniowo i z rozmysłem.  Inaczej, gdy zostajemy postawieni pod ścianą, bo innego wyjścia nie ma, a wszystkiemu towarzyszy pośpiech i stres. Niestety, tak było w przypadku ogłoszenia narodowej kwarantanny.

W wielu przypadkach nie zostaliśmy odpowiednio przygotowani do pracy w domu. Zbagatelizowano temat naszego zdrowia psychicznego, często nie zdając sobie nawet sprawy z tego zaniedbania. Mijały jednak kolejne miesiące, a zastrzeżeń co do home office przybywało. Zastrzeżeń dotyczących tego, jak praca w domu wpływa na nasze samopoczucie, poziom doświadczanego stresu, niepokoju, a nawet lęku. Eksperci postanowili przyjrzeć się temu zjawisku. Zaczęło ono dotykać coraz większą część osób pracujących zdalnie, a powrót do pracy stacjonarnej nadal w wielu branżach pozostaje tylko w sferze planów na przyszłość.

Dlaczego home office odbija się na naszym zdrowiu psychicznym?

Dlaczego właściwie home office tak często wpływa niekorzystnie na nasz stan psychiczny? Czyż nie o tym wielu z nas marzyło przed pandemią – by wypełniać swoje zawodowe obowiązki z domowego laptopa, z kubkiem kawy w ręku, na własnej kanapie? Nasze wyobrażenia o home office zostały bardzo szybko zweryfikowane przez rzeczywistość. Okazało się, że dla wielu z nas praca z domu jest dużo bardziej obciążająca psychicznie, niż kiedy każdego ranka wychodzimy do biura.

Home office okazał się trudnym wyzwaniem m.in. ze względu na rozmycie się granicy pomiędzy życiem osobistym a zawodowymi obowiązkami. Nagle stanęliśmy przed trudnym zadaniem. Zadaniem jakim jest ścisłe trzymanie się ustalonego grafiku godzin pracy i odpoczynku. Niestety nikt nas tego nie nauczył. Wielu z nas zostało dodatkowo obciążonych zdalnym nauczaniem dzieci. Nasz czas musiał zostać odpowiednio rozdzielony na pracę, naukę dzieci, obowiązki domowe, partnera i odpoczynek.

W konsekwencji zaczęliśmy pracować więcej, choć mniej efektywnie i z nieplanowanymi przerwami np. by wstawić pranie, wyrzucić śmieci czy pomóc dzieciom w obsłudze komputera. Wzięliśmy na siebie zbyt dużo obowiązków i bardzo szybko poczuliśmy się „zdalnie przemęczeni”. Stres sięgnął poziomu, na którym zaczął nas już tylko demotywować i przytłaczać. To właśnie może być Syndrom Home Office.

Nie bez znaczenia okazało się również przedłużające się doświadczanie społecznej izolacji. Nagle, na rzecz pracy w domu, ograniczyliśmy kontakty towarzyskie np. z koleżankami i kolegami z firmy do minimum. Często odczuwamy silną frustrację. Natomiast bezustanne doniesienia o rozprzestrzenianiu się Covid-19 potęgują tylko powszechne poczucie bezsilności. To więc oczywiste, że trudno w takich warunkach o wydajną i efektywną pracę.

Syndrom home office – czy Ciebie też dotyka?

 

Czy opisane powyżej sytuacje dotykają również Ciebie i staje się to coraz bardziej nieznośne? Jeśli większość z wspomnianych mechanizmów wydaje Ci się niepokojąco znajoma, możliwe, że dotknął Cię Syndrom Home Office. To coraz częściej spotykane zjawisko, nad którym debatują psychologowie i eksperci z dziedziny zdrowia psychicznego.

Charakterystyka czasów w jakich żyjemy warunkuje to, nad czym prowadzone są badania. Nie inaczej sprawa wygląda ze wspomnianym Syndromem Home Office. Zjawisko to zostało zbadane przez naukowców. Na podstawie otrzymanych informacji wysnuto kilka rad i wskazówek dotyczących tego, jak uniknąć stresu w pracy zdalnej.

Work-life balance a home office, czyli jak uniknąć stresu podczas pracy w domu?

Warto poznać koncepcję work-life balance, która została stworzona na przełomie lat 70. i 80. w odpowiedzi na występujący coraz częściej pracoholizm i wypalenie zawodowe. Stwierdzono wówczas, że bardzo ważne jest dążenie do odnalezienia równowagi pomiędzy pracą i życiem zawodowym. W innym przypadku prędzej czy później odczujemy fizyczne i psychiczne skutki nadmiaru pracy. Zaniedbywania życia rodzinnego czy odmawiania sobie odpoczynku.

Niestety, praca zdalna w wielu przypadkach niesie ze sobą podobne konsekwencje. Kiedy dodamy do tego izolację społeczną czy obawy o przyszłość, kłopoty z samopoczuciem gotowe. Nie możemy się załamywać! Istnieje całkiem sporo sposobów na to, by praca w domu przebiegała spokojniej, efektywniej i bardziej wydajnie.

Spróbuj zastosować się do poniższych wskazówek. Spraw, by home office stał się dla Ciebie czymś o wiele przyjemniejszym, niż dotychczas.

  1. Zadbaj o swoje zdrowie – pamiętaj, że podstawową kwestią jest to, czy o siebie dbasz. Jeśli nie wysypiasz się, jesz śmieciowe jedzenie lub pomijasz posiłki, nie wychodzisz nawet na chwilę na świeże powietrze – nie ma mowy o efektywnej pracy. Dopóki nie zadbasz o swoje zdrowie, nawet najlepsze sposoby na home office nie podziałają. Wsłuchuj się w potrzeby swojego organizmu i odpowiadaj na nie.
  2. Ustal godziny pracy i trzymaj się ich. Wiemy, że samo ustalenie, w jakich godzinach będziemy pracować nie jest rzeczą trudną. O wiele bardziej skomplikowane okazuje się przestrzeganie narzuconych sobie godzin pracy. Bardzo ważna jest w tym przypadku nasza samodyscyplina. Pamiętaj, że w ten sposób wzrasta Twoja produktywność i wydajność.
  3. Zadbaj o swój wygląd. Wykluczona jest praca w szlafroku czy piżamie, bo będzie to na Ciebie działać demotywująco. Zadbaj o swój wygląd podczas wykonywania obowiązków zawodowych nawet, jeśli robisz to w swoim mieszkaniu. W ten sposób Twój mózg dostanie sygnał do działania, a Ty poczujesz, że naprawdę jesteś w pracy.
  4. Stwórz miejsce do pracy. Spróbuj znaleźć w domu miejsce, które nie kojarzy Ci się z odpoczynkiem i które możesz wykorzystać do pracy. Łóżko w sypialni może być złym wyborem, bo będzie Cię zupełnie podświadomie rozleniwiać. Zbyt silnie jest skojarzone ze snem i relaksem. Dodatkowo, pracując z łóżka możesz spowodować u siebie problemy ze snem. Szukaj neutralnego miejsca, z czasem będzie Cię ono samo „przełączać” na tryb pracujący.
  5. Wykorzystuj poranki, kiedy wszyscy jeszcze śpią. Jeśli masz dzieci, partnera, mieszkasz z rodzicami czy współlokatorami, zacznij wstawać przed nimi. Poranną ciszę i spokój w domu wykorzystuj na pracę. Wpłynie to pozytywnie na Twoją wydajność. Zobaczysz, jak wiele możesz zrobić, kiedy nikt Ci nie przeszkadza. Powodzenia!

 

 

Zdjęcie: utworzone przez jcomp – pl.freepik.com

Contact Us