W odróżnieniu od płazów, gadów, ryb i bezkręgowców, człowiek należy do zwierząt stałocieplnych. Oznacza to, że tak jak u pozostałych ssaków i ptaków, organizm człowieka utrzymuje względnie stałą temperaturę wewnętrzną. Czy wiesz jak działa mechanizm pocenia? Dlaczego jest tak ważny dla zachowania zdrowia?
Istnieje wiele mechanizmów termoregulacji. Broniący się przed przegrzaniem pies zaczyna ziać – wywiesza język i głośno dyszy. Gdy pracujący pod siodłem koń chce się ochłodzić, jego skóra zaczyna wydzielać pot, a znajdujące się w skórze mięśnie przywłosowe podnoszą włosy, by przyspieszyć wysychanie potu.
Termoregulacja: Dlaczego człowiek się poci?
Pocenie jest sposobem na pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji i elektrolitów. W jaki sposób jednak, wydzielanie potu wpływa na obniżenie temperatury ciała?
Prawidłowa temperatura organizmu człowieka oscyluje w granicach 36 – 37°C. Aktywność fizyczna czy trawienie pokarmów sprawiają, że organizm rozgrzewa się, dlatego człowiek potrzebuje mechanizmu termoregulacji, który zagwarantuje mu odpowiednią temperaturę ciała. Gdy nasze mięśnie pracują, aż 80% energii uwalniane jest w postaci ciepła. Wzrost temperatury ciała o zaledwie 5°C może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia.
Jak działa mechanizm pocenia?
Gdy temperatura ciała jest zbyt wysoka, naczynia krwionośne rozszerzają się, by oddać temperaturę otoczeniu. Proces ten wspomagany jest przez pocenie. Pot parujący ze skóry pobiera energię cieplną z ciała obniżając jego temperaturę. Analogicznie, gdy wychodzisz z basenu, a z powierzchni Twojego ciała zaczyna odparowywać woda, na skórze pojawia się tzw. „gęsia skórka”. Niejednokrotnie również mięśnie ciała zaczynają drżeć. Jest to odwrotna sytuacja – organizm broni się w ten sposób przed nadmierną utratą ciepła, związaną z parowaniem wody.
Co ciekawe, skuteczność pocenia (tempo parowania potu) zależy od warunków atmosferycznych. Gdy znajdujesz się w wilgotnym miejscu, takim jak sauna, pot spływa po ciele, a więc nie odparowuje. Natomiast przy czterdziestostopniowym upale i lekkim wietrze, pot odparowuje znacznie szybciej. W tym przypadku będziesz czuć się o wiele lepiej mimo wyższej temperatury powietrza, ponieważ schładzania organizmu działać będzie skuteczniej.
Czy pocenie się jest zdrowe?
Absolutnie tak! Wydzielanie potu to najskuteczniejszy sposób na zachowanie bezpiecznej dla organizmu temperatury ciała. Choć pocenie wydaje się nam nieprzyjemne, ze względu na przykry zapach potu i plamy, jakie pozostawia na odzieży, jest to mechanizm niezbędny dla zachowania zdrowia. Aby ten naturalny proces nie powodował dyskomfortu, wystarczy zadbać o higienę i odpowiedni ubiór (bez sztucznych, nieprzewiewnych materiałów). Jeśli Twoje ciało poci się zbyt intensywnie, a na koszulach i bluzkach pojawiają się krępujące, mokre plamy, wypróbuj wkładki przeciwpotowe MY DRY.
Masz wrażenie, że pocisz się nadmiernie? Dowiedz się więcej na temat nadpotliwości z artykułu „Nadmierna potliwość – dlaczego się pocimy?”.