Pocenie się w okresie dojrzewania.

Ciemne mokre plamy potu pod pachami? Bieg do domu po stresującym egzaminie, żeby jak najszybciej zrzucić z siebie spoconą koszulę i wskoczyć pod prysznic? Tak wygląda nadmierna potliwość w okresie dojrzewania. I niestety nie da się tych „atrakcji” w żaden sposób przeskoczyć czy uniknąć.  Na szczęście możesz im zaradzić. Co powinieneś zrobić, żeby pocenie w okresie dojrzewania nie zrujnowało Twojego nastoletniego życia?

 

Na początek poznaj swojego wroga. Poczytaj, skąd się bierze nadmierne pocenie w okresie dojrzewania. A kiedy już zrozumiesz przyczyny, zajmij się objawami. I spróbuj zaakceptować fakt, że pocenie się u nastolatków to normalna rzecz.

Sprawdź, skąd się bierze nadmierna potliwość w okresie dojrzewania. I jak sobie z nią radzić.

Pocenie się. W okresie dojrzewania pocisz się bardziej.

W okresie dojrzewania w Twoim organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Hormony płciowe, które dotąd siedziały sobie cicho, zaczynają szaleć. Czekały po prostu na Twoje 15 czy 16 urodziny. 😉 Jednym ze skutków ich działania jest aktywacja apokrynowych gruczołów potowych. Kiedy byłeś dzieckiem, gruczoły te były nieaktywne, teraz zaczynają pracować.

 

A skoro uaktywniły się gruczoły, które wcześniej nie wydzielały potu, to oczywiście pocisz się więcej. Jakby tego było mało, gruczoły apokrynowe są odpowiedzialne za pocenie się z nerwów. Więc nie tylko pocisz się więcej, ale też bardziej zauważalnie w stresujących sytuacjach. Pewnie zwróciłeś uwagę, że jesteś zdecydowanie bardziej spocony na przykład przed egzaminem.

 

Apokrynowe gruczoły potowe znajdują się między innymi pod pachami i w okolicach krocza. To znaczy, że mokre plamy potu zauważysz właśnie w tych miejscach. Dlatego warto przepoconą zmieniać koszulkę czy majtki nawet dwa, trzy razy dziennie. Najlepiej po prysznicu albo umyciu spoconych części ciała. Dzięki temu masz gwarancję, że pot nie zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

 

Nieprzyjemny zapach potu to „zasługa” bakterii, które mieszkają na skórze. Pot z gruczołów apokrynowych zawiera kwasy tłuszczowe, które są ulubioną pożywką tych bakterii. Ich kontakt z potem, szczególnie dłuższy, gwarantuje Ci niemiłe wrażenia dla nosa.  Na szczęście bakterie bardzo nie lubią się z mydłem i wodą. Im częściej weźmiesz prysznic, tym mniejsze szanse na nieprzyjemny zapach potu.

Pocenie się w okresie dojrzewania. Jak pomóc nastolatkowi?

 

jak pomóc nastolatkowi

Masz nastolatka pod swoim dachem? Rozmawiaj, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj. Zmiany, przez które przechodzi Twoje dojrzewające dziecko, są trudne. A do tego często krępujące. Czy istnienie jakiś sposób, żeby się na nie lepiej przygotować? Tak, dowiedzieć się o nich tak dużo, jak to tylko możliwe. Poszukajcie razem informacji o nadmiernym poceniu się  w okresie dojrzewania

 

Przedyskutujcie wszystko, czego się dowiedzieliście. Świadomość tego, że nadmierna potliwość w okresie dojrzewania jest normalna, pomoże uspokoić nastoletnią głowę. Szczególnie że w okresie dojrzewania ta głowa obsesyjnie myśli o wyglądzie. Albo porównuje się  do wszystkich, którzy mniej się pocą, mają mniej pryszczy, a tak w ogóle to byli już na pierwszej randce.

 

Przypominaj o zachowaniu higieny. Czyli o tym, że prysznic można brać kilka razy dziennie. A przynajmniej rano i wieczorem. Poszukajcie razem kosmetyków, które mają działanie przeciwpotowe. Na rynku dostępne są żele pod prysznic, dezodoranty i antyperspiranty, które pomagają kontrolować nadmierną potliwość w okresie dojrzewania.

 

Podpowiedz, jakie materiały i ubrania pomagają w opanowaniu pocenia. Twój nastolatek nie widzi różnicy między bawełną a poliestrem. Prawdopodobnie kiedy wybiera nowe ubrania, kieruje się tylko modą. Sprawdzajcie na zakupach, z jakiego materiału uszyte są nowe dżinsy czy koszulka. I szukajcie kompromisów między modą a naturalnymi składami ubrań.

Pocenie się. W okresie dojrzewania wielkie wyjścia to podwójny stres.

Zaproszenie na imieniny cioci czy komunię kuzyna masz ochotę wyrzucić przez okno? Nic dziwnego. Rodzinne spotkania potrafią być długie i stresujące. A do tego nie możesz wystąpić w ulubionym, spranym T-shircie. Ani bojówkach czy adidasach. Na szczęście istnieją sposoby na przetrwanie takich okazji. I zapanowanie nad nadmiernym poceniem się.

 

Na początek, ubierz się w elegancką koszulę z bawełny. Najlepiej o luźnym, nieprzylegającym do ciała kroju. Naturalny materiał jest przewiewny i nie spocisz się w nim tak jak w poliestrze. A przy okazji zdobędziesz kilka plusów za wygląd u mamy i babci. Plus dla Ciebie? Z elegancką koszulą dżinsy nie będą już tak kłuły w oczy. Może wymigasz się od zakładania garniturowych spodni w kant? 🙂

 

Dla lepszego samopoczucia wypróbuj wkładki przeciwpotowe MY DRY. Nikt ich nie zauważy, bo są bardzo cienkie i delikatne.  A Ty nie będziesz musiał cały czas pamiętać o trzymaniu ramion przy sobie. Nawet jeśli się spocisz (pytania babci o nową dziewczynę potrafią być stresujące), wkładki zabezpieczą Cię przed plamami pod pachami. A po imprezie po prostu odkleisz je od koszuli, na której nie będzie śladu potu.

Pocenie się w okresie dojrzewania. Jak sobie radzić na egzaminach?

 

jak sobie radzić na egzaminach?

Wiesz już, że nadmierne pocenie w okresie dojrzewania jest normalne.  A Twoje gruczoły apokrynowe na pewno przypomną Ci, że zbliża się stresujący egzamin.  Ktoś mądry idealnie zgrał czas matur i sesji z okresem burzy hormonalnej, którą właśnie przechodzisz. 😉 Jak sobie radzić z poceniem się z nerwów w czasie egzaminów?

 

Po pierwsze, spróbuj oszukać swój organizm. Pomyśl o zajęciach, które pozwalają Ci zapomnieć o stresie. Obejrzyj kilka odcinków śmiesznego serialu, zajrzyj do ulubionej książki czy idź na spacer. Zrób coś, co zawsze pomagało Ci się odstresować. Poudawaj przez chwilę, że wcale nie musisz zdawać żadnego egzaminu.

 

Po drugie, poszukaj nowych sposobów na stres. Najlepiej takich, które będziesz mógł wykorzystać nawet przed samym egzaminem. Kilka głębokich wdechów nosem i wydechów ustami. Albo krótka medytacja z zamkniętymi oczami. A może melisa czy inne uspokajające ziółka, które zabierzesz ze sobą na salę egzaminacyjną w kubku termicznym? Sprawdź, co pozwala Ci zapanować nad stresem i poceniem się z nerwów.

 

I przypominaj sobie, że nadmierna potliwość w okresie dojrzewania jest normalna. Zamiast dodatkowo się nią stresować przed sesją, przygotuj się na pocenie z nerwów. Ograniczający pocenie żel pod prysznic i antyperspirant pomogą Ci zmniejszyć potliwość. Wkładki przeciwpotowe MY DRY zabezpieczą Cię przed plamami pod pachami. Dzięki nim poczujesz się pewniej. I spokojnie napiszesz najtrudniejszy egzamin.

nastolatki

Pocenie się w okresie dojrzewania to nic przyjemnego. Mimo tego, że możesz sobie pomóc kosmetykami, wkładkami przeciwpotowymi czy ograniczeniem stresu, nie unikniesz nadmiernego pocenia się całkowicie. Pamiętaj, że nie jesteś z tym problemem sam. Nadmierna potliwość w okresie dojrzewania dotyka wszystkich. I na szczęście u wszystkich przechodzi z czasem. Głowa do góry, będzie dobrze!

Contact Us